"ПРЕМИЈЕР НЕМА ПОЈМА": Грађани све више штеде, за разлику од државе
ЗАГРЕБ - Подстакнут изјавом хрватског премијера Зорана Милановића да је "дуг грађана већи проблем од дуга државе", Тпортал је урадио своју анализу економске ситуације у Хрватској у којој је дошао до сасвим супротног закључка.
"Генерално гледано, грађани штеде све више и за разлику од државе, смањују своје дугове", пише Тпортал у тексту са наднасловом "Премијер нема појма".
Портал подсећа на Милановићеве речи да су људи презадужени и да имају за покривање основних потреба, али да немају за нешто више.
"Без тога нема потрошње. То је већи проблем од 60 или 70 одсто јавног дуга у БДП-у", рекао је Милановић пошто је Државни завод за статистику објавио поражавајуће бројке о прорачунском дефициту и јавном дугу.
Том приликом он је истакао да је највећи задатак Владе да смањи дуг грађана.
Тпортал, такође, наводи и оцене стручњака и међународних институција које "упорно понављају да су буџетски дефицит и галопирајући раст јавног дуга горући проблеми Хрватске".
"Ако посматрамо трендове, видљиво је да се грађани, упркос великим проблемима, ипак понашају пуно одговорније од државе. Дакле, јавни дуг и његова отплата у наредном периоду дефинитивно је највећи проблем, али он се мора решавати паралелно с решавањем проблема презадужених грађана и предузећа", сматрају аналитичари Тпортала.
До таквог закључка дошли су на основу чињеница да је укупан дуг грађана за одобрене кредите крајем прошле године износио 126,5 милијарди куна (16,6 милијарди евра), што је милијарду куна мање него крајем 2013. и готово четири милијарде куна мање него крајем 2010. године. С друге стране, штедња становништва константно расте и у последње четири године орочени депозити у банкама порасли су за чак 18,7 милијарди куна и крајем прошле године достигли 145,8 милијарди куна.
Као велики проблем, када је грађанство у питању, Тпортал истиче структуру дугова, јер је штедња углавном концентрисана код уског слоја становништва, док дугови оптерећују пуно шире слојеве.
"Највећи проблем је 320.000 блокираних грађана који дугују око 31,5 милијарду куна и нису у стању да подмирују своје обавезе. Ради се о сваком четвртом радно активном становнику, а ако тој бројци придружимо чланове породице, реч је заправо о милион блокираних", наведено је у тексту.
Поред блокираних, велики проблем је и велики део средњег слоја грађана који су оптерећени стамбеним кредитима, при чему су посебно погођени они који су узимали кредите у швицарским францима, јер су њима, "због лудовања курса, значајно порасле кредитне рате, што је довело до драматичног пада њиховог стандарда".
Ситуација код државе, по мишљењу стручњака Тпортала, далеко више треба да брине, јер је државни дуг, према последњим статистичким подацима, достигао 280 милијарди куна (36,85 милијарди евра), а посебан разлог за бригу је скоковити раст тог дуга.
"Док је још 2010. године удео јавног дуга у БДП-у износио умерених 52,8 одсто, крајем прошле године достигао је алармантних 85 одсто БДП-а, с тенденцијом даљег раста, о чему најбоље сведочи прошлогодишњи буџетски дефицит од готово 19 милијарди куна", пише Тпортал и наводи да је стварање услова за покретање производње и инвестиција једини прави рецепт за излазак из спирале презадужености, "што Влада премијера Милановића нажалост није успела да учини".