Премијер Вучић отворио Економски форум Кине и 16 земаља ЦЕЕ
БЕОГРАД - Премијер Србије Александар Вучић отворио је у Београду Четврти економски форум Кине и 16 земаља Централне и Источне Европе, пожелео добродошлицу учесницима и истакао да је част бити домаћин скупа у Београду, где се сусрећу економије Истока и Запада.
"Предуго су владе у нашем региону бирале погрешно. Било је година када смо говорили 'да', а требало је да кажмо 'не'. Време је да научимо да кажемо 'не'. Критикујмо себе јер ћемо се тако брзо променити", рекао је Вучић и додао да компромисе против будућности више не можемо да правимо.
"Говорити свима 'да' увек се заврши погубно, а у Србији смо то радили зарад останка на власти. Верујем да је овај форум почетак бољег времена и сарадње целог региона", рекао је Вучић.
Вучић је рекао да је приоритет земаља Централне и Источне Европе привредни раст, који може да се оствари уз два услова, инвестиције и реформе.
"Циљ овог региона су инвестиције, потребна нам је инјекција поверења и снаге. То је суштина овог форума, стровити везе између Кине и овог региона", рекао је српски премијер.
"Други услов зависи од нас - морамо да реформишемо себе, да се променимо. Нико неће да уложи у нас, ако ми не улажемо у себе", додао је Вучић.
Председник Владе Србије рекао је да је Београд данас место на којем се срећу економије Истока и Запада и разговара о новим могућностима за раст и завој наших економија.
"Кинеска пословица каже да је најбоље време да посадимо дрво било пре 20 година, а друго најбоље време је данас", подсетио је Вучић и поручио да ту прилику не смемо да пропустимо.
"Чланство Србије у Европској унији је национални приоритет и циљ нам је улагање у инфаструктуру, како би од Србије учинили мост који повезује исток и запад", истакао је Вучић.
Вучић је проценио да ће у наредних пет година половина раста доћи из Азије, па је овај форум изузетна прилика за стварање нових шанси, отварање нових радних места и економски развој.
Он је изразио уверење да је Београдски састанак почетак новог, бољег времена и сарадње целог региона.
Након Вучића, скупу се обратио чешки премијер Бохуслав Соботка који је рекао да његова земља користи сваку прилику да пробуди сарадњу са Кином.
"Заједничка нам је жеља бољи квалитет живота грађана, борба против корупције, борба за бољи стандард и јачање закона и прописа," рекао је Соботка на отварању Економско-трговинског форума.
Истакао је да Чешка има у плану да 2015. године одржи у Прагу Здравствени самит шефова владе Кине и 16 земаља централне и источне Европе, на којем би, поред министара здравља, учествовали и представници релевантних предузећа.
Говорећи на почетку скупа, кинески премијер Ли Кећанг оценио је да се светска привреда креће у смеру ка доле и пати од све већих инфлационих притисака, али да је сигуран да ће кренути напред, уколико све земље буду користиле своје потенцијале.
"Велико ми је задовољство што сам у прилици да посетим лепу земљу Србију и присуствујем форуму Кине и земаља централне и источне Европе," истакао је Ли на отварању Четвртог Економско-трговинског форума Кине и централне и источне Европе.
Ли је најавио да ће ове године на Форуму бити успостављен Савет Кине и 15 земаља Европе, што ће представљати нови корак и фазу у сарадњи. Према његовим речима, зима и температуре на северној хемисфери одражавају температуру која влада у светској привреди.
"Питање је да ли ће се ситуација погоршати и треба се приремити за то. Побољашање живота људи је важно питање, а исто тако мир и стабилност у земљама у целом свету", поручио је Ли.
Потребно је да спроведемо такву сарадњу између партнера, као што су Кина и земље централне и источне Европе, у којој се обе стране у великој мери допуњују. Ми смо у ситуацији да појачамо и оснажимо сарадњу, нагласио је Ли.
Економски форум одржава се у оквиру Трећег Самита Кине и 16 земаља у Београду.
Народна Република Кина је стратешки партнер Србије, о чему је постигнут споразум председника две земље, а чији значајан део чини економска сарадња, која има велике шансе да буде проширена Самитом премијера Кине и 16 земаља централне и источне Европе (ЦЕЕ).