ПРЕПОЛОВИТЕ МЕСЕЧНЕ ТРОШКОВЕ ЗА ХРАНУ - Ево 10 начина!
Трошкови за намирнице често су врло високи, али уједно их је најлакше контролисати јер то нису рачуни који долазе месечно и који су отприлике исти сваки месец.
Ово су неки савети како контролисати рачун за храну.
Немојте ићи често у куповину
Ако проведете мање времена у продавницама, мање ћете потрошити. Сетите се када сте задњи пут ишли по само неколико ствари. Јесте ли купили само намирнице које вам требају или сте потрошили више од очекиваног и купили намирнице због привлачног паковања или сте их купили зато што су биле снижене и нисте могли пропустити ту прилику? То се догађа свима. Када купујете чешће, стално сте у искушењу да купите још нешто. Крените полако. Ако три пута недељно одлазите у трговину, прво покушајте да одете само једном ове недеље, а затим само једном месечно.
Понесите дигитрон
Задајте себи буџет за сваки одлазак у трговину, а како бисте га се држали, понесите дигитрон са собом. Како стављате намирнице у корпу, тако уносите цене у дигитрон и сабирајте. Када укуцавате и сабирате цену сваке намирнице, свеснији сте колико то заиста кошта и два пута ћете размислити је ли вам то заиста потребно или не.
Плаћајте готовином
Ова вам се тактика можда не свиђа, али верујте да функционише. Када плаћате готовином, уместо картицом, то вас тера да се држите буџета јер онда заиста видите колико сте потрошили и колико вам је новца остало у новчанику. Најбоље је да оставите картице код куће и да понесете онолико новца колико планирате да потрошите како бисте били потпуно сигурни да нећете додати још нешто у корпу.
Купујте намирнице које су на снижењу
Сваки викенд, трговине нам шаљу своје каталоге у којима су издвојени производи на попусту. Не бацајте их у смеће, јер вам могу помоћи у планирању куповине. Прошетајте трговином и проверите намирнице које су на снижењу како не бисте нешто заборавили.
Немојте обилазити целу трговину
Већина продавница има политику да су слаткиши, жвакаће гуме и бомбони позиционирани код касе како би вам били на дохват руке. Фрижидери у којима се налази месо и млечни производи налазе се у одвојеном делу, док се у средини налазе слаткиши. Најбоље да одлазите само у оне делове у којима ћете пронаћи оне намирнице због којих сте и дошли.
Купујте мање меса
Један од начина којима ћете смањити рачун јест да купујете мање меса. Покушајте уместо меса да ставите поврће у ваш најдражи рецепт. Тортиље, шпагети и рижа имаће добар укус и ако уместо меса убаците свеже поврће, као што је парадајз или скувате шаргарепу, пасуљ или грашак. Ако сте велики љубитељи меса и не можете да замислите оброк без њега, покушајте барем једном недељно да не једете месо. Избаците месо један или два дана у недељи и видећете да ће се то одразити и на месечни износ који трошите на намирнице.
Купујте производе мање познатих произвођача
Да бисте знали каквог је нешто укуса, морате то и пробати. Немојте да се устручавате да пробате јефтинији производ, мање познатог произвођача. То што је јефтинији, не значи да није добре квалитета. У већини продавница, производи који су истакнути на врху полица су они познатих произвођача, док се они мање познатих налазе на доњим полицама. Немојте бити скептични и лењи, већ пробајте, можда вам тај производ буде укуснији од оног познатог произвођача.
Направите сезонску залиху
Некада је важније када сте купили, него где сте купили. Када купујете сезонски, то је добар начин да направите залиху. Купљене производе ставите у замрзивач и тако ћете задржати свежину намирница које сте купили. Сваки месец, маркети нуде попусте на одређене производе. Тако можете да купите више за мање новца и користите дуже.
Пробајте производе који су изложени и отворени
То се односи на воће и поврће. Будући да у прехрамбеним дућанима, воће и поврће стоји вани, пробајте га како бисте били сигурни да је свеже и фино. Немојте да се устручавате да пробате грожђе или јагоде јер иако изгледају свеже, то не значи да ће вам бити укусни.
Направите код куће
Што више производа можете да направите код куће, то ће се одразити на ваш буџет. Вашу креативност одређује и то колико јела можете да направите од остатака намирница које имате код куће. Такође, ако знате да направите хлеб, нећете морати да га купујете сваки дан. Домаћи хлеб ће сигурно дуже трајати од оног купљеног у трговини. Код куће осим хлеба можете да направите и тортиље, које ће вас на крају проћи пуно јефтиније од оних купљених у маркету, саветују Независне новине.