Превремени избори у Грчкој доносе политичке промене?
АТИНА - У Грчкој се данас одржавају превремени парламентарни избори на којима је главни фаворит екстремно левичарска странка Сириза, чија победа би могла да означи политички преокрет у Европи где и неке друге популистичке партије желе да започну властиту кампању против мера штедње.
Такође се верује да би ови избори могли би да буду одлучујући за останак земље у еврозони.
Грци излазе на превремене изборе будући да парламент те земље из три покушаја није успео да изабере новог шефа државе, који би на тој функцији заменио Каролоса Папуљаса, а према Уставу, у том случају се расписују парламентарни избори.
На изборима учествују 18 партија и четири колације. Главне партије су, поред Сиризе, владајућа конзервативна Нова демократија (НД), ПАСОК, Златна зора, Комунистичка партија, Потами (Река), Демократска левица.
Према јуче објављеном истраживању јавног мњења, Сириза не престаје да увећава своју предност у односу на друге партије и НД премијера Антониса Самараса и она сада износи 5,3 одсто разлике. То истраживање показује да би Сириза Алексиса Ципраса требало да освоји 36 одсто гласова. Конзервативни европски парламентарац Јоргос Кирцос у изјави радију Дојче веле прогнозира четири могућа сценарија која чекају земљу после избора.
"Прва могућност - конзервативна странка, упркос анкетама, побеђује на изборима и формира нову коалициону владу. Тада би и привреда доживела полет. Друга могућност - побеђује Сириза, ствара владу састављену од левичара и долази до раскида с кредиторима. Због тога би био могућ излазак из еврозоне", наводи Кирцос.
Према њему, трећа опција је да победи Сириза и да одустане од своје првобитно најављене политике због чега би онда на видело изашли унутарстраначки конфликти.
"И четврта опција: формирање владе постаје немогуће, долази до нових превремених избора, а ми због тога губимо време које немамо", упозорава грчки парламентарац.
Могућа победа Сиризе посебно забрињава такозвану "тројку" (Европска унија, Међународни монетарни фонд и Европска централна банка), будући да је Ципрас најавио да ће победа његове партије значити крај строгих мера штедње на којима "тројка" инсистира. Ципрас је рекао да ће та странка тражити нове преговоре о грчком пакету помоћи и отпис великог дела дуга. Званична Атина добила је од кредитора пакет помоћи од 240 милијарди евра.
Званичници у Бриселу и генерални директор ММФ Кристин Лагард већ су поручили да ће Грчка, ако Сириза дође на власт, морати да отплати помоћ одобрену за време дужничке кризе и настави са реформама. Победа Сиризе могла би да означи почетак политичких потреса не само у Грчкој, него у многим европским државама где популистичке партије желе да започну властиту кампању против мера штедње. То је случај са шпанском партијом Подемос (у преводу - Можемо) која је са Сиризом уједињена у ставу да треба да се одбаце наметнуте мере штедње, али и у чврстој борби против корупције у њиховим земљама.
Генерални секретар Подемоса Пабло Иглесијас написао је на свом Твитер налогу: "2015. ће бити година промене у Шпанији и Европи. Почећемо у Грчкој. Идемо, Алексис, идемо" - стоји у поруци подршке лидеру Сиризе.