ПРИЛИКА ЗА РЕШАВАЊЕ РЕГИОНАЛНИХ ПРОБЛЕМА: У Сарајеву данас и сутра процес "Брдо-Бриони"
Регионални самит шефова држава, који се одржава данас и сутра у Сарајеву у оквиру процеса "Брдо-Бриони", прилика је за решавање бројних регионалних проблема, а посебан значај, према оценама стручњака, има економски део самита 100 бизнис-лидера југоисточне Европе, пише данас "Дојче веле".
Немачки медиј наводи да су амбиције регионалних лидера на самиту у Сарајеву јачање политичког дијалога у региону и сарадња са Европском унијом уз подршку Хрватске и Словеније као њених пуноправних чланица.
О бројним регионалним проблемима, која укључују и односе између Загреба и Београда, говорио је за Дојче веле директор Међународног института за блискоисточне и балканске студије из Љубљане Зијад Бећировић, који је, између осталог, оценио да Хрватска "тренутно има слабе односе са Србијом којој условљава наставак преговора са ЕУ", а да је у Хрватској на сцени "реинкарнација идеологија поражених" у Другом светском рату.
ПОЛИТИЧКА КРИЗА ДРМА ХРВАТСКУ: Влада одбила да прихвати опозив Карамарка
Ни односи између Загреба и Сарајева, како је нагласио, нису на добром нивоу.
Подсетио је и да Словенија и Хрватска, као водеће чланице процеса, имају другачије погледе на бројна регионална питања.
Процес започет у јануару 2010.
Процес "Брдо" започет је у јануару 2010. на састанку тадашњих премијера Словеније и Хрватске - Борута Пахора и Јадранке Косор. Циљ процеса био је пружање подршке безбедности и сарадњи између земаља бивше Југославије и Албаније. Уласком Хрватске у ЕУ, "Брду" су додати и "Бриони", те је процес настављен под именом "Брдо-Бриони", подсећа Дојче веле.
- Недавни развој догађаја око арбитража између Хрватске и Словеније слаб је пример другим државама у региону. Логика је једноставна. Ако две земље које су партнери у ЕУ и савезнице у НАТО имају такве међусобне односе, шта можемо очекивати од других земаља у региону? - упитао је.
Поводом Самита 100 "бизнис-лидера" југоисточне Еуропе, који се истовремено одржава у Сарајеву, Бећировић је рекао да је свим земљама региона потребан "снажан искорак" у економском развоју као, како оцењује, битан предуслову за стабилност и мир на овом подручју.
Као посебан проблем истакао је да "председници у региону имају углавном протоколарну улогу".
- Било би далеко примереније и корисније да у овом процесу учествују премијери и извршна власт, а да их председници симболички подрже. Овако, стиче се утисак да председници преузимају одређене обавезе за које немају надлежности, што потом може довести и до несугласица на унутрашњој политичкој сцени - закључио је Бећировић.