Ако путујете КОЛИМА У ИНОСТРАНСТВО, ови документи су вам НЕОПХОДНИ - припремите их на време!
Ако немате неке од њих, казне се крећу и до 50.000 динара.
Сезона годишњих одмора већ је почела, а многи суграђани ће се, као и сваке године определити да се запуте на неко од летовалишта у иностранству. Путовање својим колима можда јесте једноставније, комотније и брже, али ако се одлучите за такав подухват, неопходно је да се на време информишете о томе које све документе морате имати уз себе, да не бисте доспели у непријатну ситуацију.
Такође је препоручљиво да на време кренете у прикупљање папира и да то нипошто не остављате за последњи трен, јер процедура издавања неких од њих уме да потраје. Као малу помоћ, доносимо вам листу неопходних докумената, без којих уопште није препоручљиво полазити у вожњу преко границе:
Прочитајте ОВДЕ у којем граду су уведена посебна, проширена паркинг места за жене!
1. Пасош. Можда звучи блесаво што подсећамо на ову чињеницу, али ова листа без помињања пасоша не би била комплетна. Сви који прелазе границу морају га поседовати, укључујући и бебе и децу, с тим што ово правило не важи за Црну Гору, Босну и Херцеговину и Македонију, у које можемо ући и са личном картом. Цена коју морате платити да бисте добили пасош ако га немате износи 3.600 динара, а овај документ издаје се у полицијској управи или станици према месту пребивалишта.
2. Саобраћајна дозвола. Осим пасоша, могуће је да ће вам на граници тражити и важећу возачку дозволу, те се постарајте да буде уз вас. Осим тога, на ветробранском стаклу мора бити и важећа регистрациона налепница. Добијање нове возачке дозволе кошта 1.314 динара.
Прочитајте ОВДЕ како је човек платио 4.3 милиона евра за регистарску таблицу!
3. Међународна возачка дозвола. У појединим земљама, могу вам тражити и међународну возачку дозволу, премда то у пракси јесте редак случај. Што се тиче земаља из нашег окружења, у којима често летујемо, МВД је неопходна једино у Грчкој, а детаљније информације можете пронаћи на сајтру Ауто-мото Савеза Србије. Цена издавања МВД износи 3.340 динара, она траје три године, а издаје је AMSS.
4. Полиса осигурања. Иако важећа регистрациона налепница подазумева да сте платили обавезно осигурање од ауто-одговорности, правила налажу да и код нас и у иностранству имате код себе и полису осигурања.
5. Европски извештај о саобраћајној незгоди. У најбољој варијанти овај документ вам уопште неће бити потребан! И у случају незгоде, његова употреба зависи од договора учесника у судару, али је ипак, по прописима, морате имати у возилу, без обзира да ли возите у Србији или иностранству. У случају удеса у којем нема повређених, овај документ поједностављује процедуру, тако што га на лицу места попуњавају оба возача и на основу њега се касније и без полицијског записника може наплатити обештећење.
6. Зелена карта. Зелена карта представља доказ о закљученом осигурању од аутоодговорности тј. доказ да возило поседује валидно осигуравајуће покриће у току његове употребе у иностранству. Прибавља се код иницијалног осигуравача и траје колико и полиса обавезног осигурања. У појединим земљама, које нису чланице Мултилатералног споразума, поред полисе морате имати и зелену карту. Када је реч о земљама из нашег окружења, у које често путујемо, зелена карта неопходна је у БиХ, Македонији, Албанији и Турској, а осим њих и у Русији, Белорусији, Украјини, Молдавији, Израелу, Ирану, Тунису и Мароку. Цена издавања зелене карте износи 2.000 динара.
Прочитајте ОВДЕ зашто је Ланд Ровер најзад тужио Кинезе!
Поред ових докумената, у посебним случајевима могуће је да ће вам бити потребно и овлашћење за управљање (уколико возите туђе возило, а власник није са вама), атест за уређај за гас (уколико сте преправљали ауто за коришћење течног нафтног гаса или метана) и пасош за кућне љубимце (логично, ако планирате да на летовање водите и свог љубимца). Корисни током путовања могу бити и документи као што су картица за помоћ на путу, платне картице и путно здравствено осигурање. Срећан пут!
Прочитајте ОВДЕ шта начин на који држите волан говори о вашој личности.