Продала стан да би враћала кредит у "швајцарцима"
Душанка Крагуљац продала је свекрвин стан како би могла да плаћа стамбени кредит у швајцарским францима пошто је изгубила посао.
Душанка Крагуљац, која је данас чекала испред Удружења банака Србије исход састанка банкара о швајцарском франку, подигла је стамбени кредит у тој валути пре седам година, а у међувремену је остала без посла, па је била принуђена да прода свекрвин стан да би плаћала рате.
Она је испричала да је у време када је подигла стамбени кредит дуг био око четири милиона динара, а до данас је, како каже, изражено у динарима исплатила више од тога, али банци и даље дугује још 36.000 франака.
"Подигла сам кредит у францима 2007. године и то је тада било 70.000 франака, односно 43.000 евра. Седам година касније, дугујем 36.000 швајцараца и практично исто толико евра, јер су сада евро и франак, након наглог скока швајцарске валуте, изједначени", пожалила се она.
Подсетимо, Горан Питић је испред Удружења банака Србије најавио да неће бити фиксирања курса. Питић, који је члан Управног одбора Сосијете женерал банке, позвао је грађане који су подигли кредите у швајцарским францима да се јаве у своје банке како би се пронашло "најбоље решење", али на инвидуалном нивоу.
Она каже да јој је рата преко ноћи практично порасла са 520 на 644 евра, а у међувремену је, додаје, остала и без посла.
"Рате плаћамо тако што користимо уштеђевину. Продали смо и свекрвин стан", навела је.
На питање какво би јој решење банака одговарало каже да би то била могућност да конвертује кредит из швајцарца у евре, и то по курсу који је важио у моменту када се задужила.
Када су банке раније понудиле ту могућност, она није могла да је искористи, јер је, подсећа, остала без посла, а њена банка је тражила поново комплетну документацију.
"Тражили су комплетну документацију, а ја нисам више имала услова. До тада сам користила све могућности, и грејс период два пута, али не вреди. Све је то мало, према ономе што дугујем", прича ова очајна Београђанка.