ПРОЈЕКТИ КОЈИ ЋЕ ПРОМЕНИТИ ГРАД: Фолић о плановима за будућност Београда
Милутин Фолић, главни урбаниста Града Београда, у интервјуу за "Београдске новине" говори о пројектима који се тренутно спроводе, као и о плановима за уређење града у будућности.
Оно што посебно привлачи пажњу је то што у оквиру своје главне стратегије која носи скраћеницу ИМЕ, он планира да потпуно измени хијерархију у саобраћају, која ће на крају довести до лепшег и здравијег окружења за све грађане.
На питање шта обухвата посао главног урбанисте, он одговара да је реч о послу који има четири основна деловања.
- Прва ствар је усвајање урбанистичких планова. То је основ за све друго што се ради у овом граду и све мора да буде у складу са плановима. Градски урбаниста је такође и председник комисије за планове коју смо до сада са једанаест чланова свели на седам и састајемо се макар два пута недељно, а некада и чешће када правимо генералне планове. Други посао урбанисте се односи на помоћ страним инвеститорима – наводи Фолић.
Стране инвестиције од великог значаја за инфраструктуру
Он објашњава да су та четири деловања повезана на тај начин што што се добрим урбанизмом, који није корумпиран и у коме немо застоја, привлаче велике стране инвестиције које доносе новац од кога се гради инфраструктура о уређује град.
БЕОГРАД КАКАВ НИСТЕ ОЧЕКИВАЛИ: Мења се Трг републике, Славија и Теразијска тераса
На питање да ли постоје и неки инфраструктурни пројекти који су започети од тог новца, Фолић истиче да од тог новца данас постоји неколико пројеката, а један од њих ће омогућити измештање железничких садржаја из центра Београда.
- Имамо такође радове на прстенастим саобраћајницама око града, а ради се и на пројекту проширења трамвајског моста преко Саве. Оно што ће такође олакшати живот грађанима је и кратка тунелска веза од Економског факултета до Булевара Деспота Стефана која ће омогућити возилима која су само у транзиту кроз Београд да наставе свој пут не пролазећи кроз центар града.
Пројекат ИМЕ - идентитет, мобилност, екологија
Говорећи о пројекту под називом ИМЕ, Фолић објашњава да је реч о скраћеници речи идентитет, моблиност и екологија.
- Тај пројекат има за циљ да управо те три вредности промовише и да потпројектима у окиру њега подигнемо идентитет града и побољшамо мобилност и екологију. Оно на шта ћемо се првенствено фокусирати је промена хијерархије у саобраћају у којој ће на првом месту бити пешаци, потом бициклисти, након тога јавни превоз и тек на крају приватни аутомобили. Само на тај начин ове три вредности могу да се доведу на задовољавајући ниво.
Пешаци на првом месту у саобраћајној хијерархији
У оквиру овог пројекта такође је такође планирано ширење пешачке зоне Кнез Михајлове, наводи градски урбаниста, додајући да ће та зона имати четири целине.
- На првом месту ће остати Кнез Михаилова улица као доминантно трговачка улица, даље Васина улица са Студентским тргом као улица културе, а измештање саобвраћаја из ње ће се радити у складу са саобраћајним студијама. Пешачка зона ће обухватати и део од Обилићевог до Топличиног венца и он ће представљати угоститељски реон пешачке зоне.
БЕОГРАД ИНВЕСТИТОРСКА ДЕСТИНАЦИЈА! Град постаје све атрактивнији за туристе
На крају, пешачка зона ће ићи до Косанчићевог венца и тај део представља реон у које је доминантан уметничко-историјски моменат, закључио је Фолић.