ПРОМЕНА У ШВАЈЦАРСКОЈ ПОСЛЕ 40 ГОДИНА: Тријумф деснице на изборима?
У Швајцарској су одржани парламентарни избори, а прве пројекције показују да је десница ојачала своју већ доминантну позицију у јеку забринутости грађана због избегличке кризе.
Бирачка места су затворена у подне, након само неколико сати, пошто већина Швајцараца гласа раније поштом или онлајн. Први званични резултати очекују се око 17 сати по локалном времену (19 по средњоевропском), пренео је АП.
Ране пројекције из неких од 26 кантона у Швајцарској показују да је највећа странка, антиимиграциона Швајцарска народна партија (СВП) са 28 одсто освојених гласова, однела победу и да би могла да помери језичак на ваги у парламенту у правцу већинског десног центра.
Очекивано померање долази у тренутку када је талас избеглица у Европи ставио у средиште пажње питање избегличке кризе у Швајцарској, иако ова држава још није њоме значајно захваћена.
Избегличко питање најважније
Око четвртине од осам милиона становника Швајцарске су страни држављани и имиграција и политика азила су међу питањима која највише брину бираче, навео је АФП. Истраживање института Гфс.берн уочи избора показало је да 48 одсто анкетираних сматра да је избегличко питање најважније са којима се држава суочава.
Левичарска Социјалдемократска партија Швајцарске, са освојених 19 одсто бележи благи благи пораст подршке, као и трећа по величини странка десног центра, Слободна демократска партија - Либерали, која би са освојених 17 одсто гласова, могла да помери тежиште у парламенту ка десници.
Пошто нови парламент буде изабран, он ће у децембру изабрати ново Савезно веће или владу.
"Магична формула"
Седам места у влади традиционално деле веће партије у парламенту, и углавном на њега не утичу промене у снази странака у парламенту. Такозвана "магична формула" омогућавала је швајцарској влади да задржи готово идентичан састав странака 40 година.
Доњи дом парламента има 200 места, где ће бити пропорционално заступљени посланици из свих кантона, према броју становника, док ће се у горњем дому парламента за 46 места, премењивати већински систем.
Истраживање показује да је само половина регистрованих бирача гласала, што су аналитичари приписали замору гласача. Швајцарци имају директнији утицај на политику на референдумима који се одржавају свака три месеца по различитим питањима као део директног демократског система државе.