ПРВИ ЧОВЕК ВЕЛЕСТРОЈА: Одбацујем све оптужбе радника на рачун фирме
БЕОГРАД - Директор грађевинског предузећа Велестрој Београд Родољуб Јевђевић одбацио је данас све оптужбе које су на рачун те фирме изнели радници ангажовани на градилиштима на сибирском полуострову Јамал, где се недавно догодила несрећа у којој је страдало шест српских држављана.
Јевђевић тврди да су те оптужбе неосноване, односно да та фирма коју је основала истоимена руска компанија, поштује све процедуре у погледу исплата зарада и социјалног и здравственог осигурања, не само за раднике, већ и њихове породице, као и смештаја на градилиштима.
Радници који се упућују на рад у Русију имају организовани превоз, рекао је Јевђевић.
"По доласку у Москву ми наше људе не саљемо никаквим возовима и аутобусима до градилишта, већ се трудимо да какогод је могуће, авионима их допремимо до најближег могућег града у области у којој имамо градилиште", рекао је Јевђевић и додао да за саму организацију пута имају чак изнајмљену канцеларију на аеродрому Нови Уренгој.
До неких градилишта се, каже, стиже и хеликоптерима и то о трошку фирме, а због временских услова и конфигурације терена најчешће се користе тзв. вахте, као најсигурнији могући превоз у Русију током зиме.
Реч је о великим пространствима која су почела да се насељавају тек након проналска нафте и гаса, последњих 20 година, прича Јевђевић.
Упитан да објасни оптужбе које на рачун Велештроја износе радници који су се ових дана вратили и који кажу да више никада на рад у иностранство не би ишли преко те фирме, Јевђевић тврди да су сви они добијали оно што је прописано уговорима које су потписали.
"Значи, исплаћене су им све зараде, закључно са децембром прошле године. То можете проверити, а исплаћено им је и оно што је договорено, односно колико су зарадили", казао је Јевђевић који наводи да радници који оптужују фирму треба да покажу анекс уговора о одласку у Русију.
Износ од 55.000 динара који наводе је опорезиви део по законима и прописима у Србији, каже и додаје да је реч о раду на норму коју радници морају да испуне током радног дана.
Битно је, каже, шта су урадили, а не колико дуго су радили.
"Сви они раде на норму, а наше грађевинске норме поштују се у старим фирмама Напред или Трудбеник, тако да сви прави мајстори ту норму и извршавају", каже Јевђевић. Углавном се, додаје, жале они који хоће брзу зараду за мало рада, а притом нису довољно квалификовани, стручни и споосбни за одређене послове.
Упитан одакле онда жалбе, Јевђевић каже да се углавном жале млади људи који се упркос томе враћају на таква градилишта и по неколико пута.
Тврди и да су радници из Србије плаћени боље од руских, те да су успевали да зараде и до 3.000 долара месечно.
А на питање у каквим условима они тамо живе и раде, директор Велестроја наводи да су услови смештаја и хране пристојни, а омогућена им је и комуникација са породицама - интернет и телефон.
У прилог својим тврдњама он износи да би могао да доведе раднике који су са том фирмом у протеклих 20 година радили на разним градилиштима широм Русије, а који немају таквих примедби.
Говорећи о безбедности и заштити на раду, Јевђевић тврди да на градилиштима постоје диспанзери са стручним медицинским особљем, а ако се испостави да је неком раднику потребно дуже лечење упућује се у болнице или враћају у Србију.
Сви радници, прича први човек Велестроја Београд, су здравствено осигурани, као и чланови њихових породица, а у случају боловања примају зараду у износу од, како каже, 65 одсто, у складу са Законом.
"Све време док се радник води на боловању он је и у радном односу у фирми", рекао је.
На питање зашто се онда појединци жале да добијају мање пара од уговореног износа, Јевђевић објашњава да је реч о променљивом односу курса рубља-долар.
Као пример је навео да су неки уговори прављени када је однос долар-рубља био 1:31, а онда је, каже, долар скочио и у једном тренутку је он био чак 1:80.
"Иначе, Велестрој Београд ДОО, како се правилно зове, где сам ја генерални директор, је основала велика руска компанија Велештрој Москва, да би имала директан извор радне снаге... То значи ми смо српска фирма", појашњава Јевђевић негирајући да та компанија има било какве везе са Хрватском.
Истиче да на градилиштима у Русији поред Срба раде и радници из Русије, Белорусије, Узбекистана и Киргизије.
Према његовим речима, у целој прошлој години Велестрој је на градилиштима у Русији имао 10.000 радника, од којих је 2000 из Србије.
Реч је о различитим профилима међу којима су инжињери, техничари, пословође, грађевински радници, радници металске струке, радници по антикорозији, свих врста, електричари, вариоци...
Објашњава, пак, да фирма Велестрој не послује у Србији већ искључиво у Русији, као ћерка фирма Велестроја Москва.
Јевђевић је негирао и да је 70 људи дало отказ и вратило се у Србију након пожара на Јамалу, како су то пренели неки медији.
На градилишту на коме се догодила несрећа 14 радника је изразило жељу да се врати у Србију, али још нису донели коначну одлуку, прича Јевђевић.
Први човек Велештроја Београд тврди и да та компанија поштује све законске процедуре у процесу слања радника и њиховог ангажовања у Русији.
"Сви радници који изразе жељу да раде са нама у Русији, пре свега морају проћи строге медицинске контроле, морају бити потпуно физички и психички здрави, али и спремни да знају шта их очекује у Русији", рекао је.
Указао је и да се уговори о раду потписују на одређени рок, зато што је, како каже, природа нашег посла сезонски рад, и ми их ангажујемо углавном на шест месеци.
За Јевђевиђа је оно што се догодило на Јамалу велика трагедија.
"Ми саосећамо са породицама и све смо их обишли. Једна од тих породица су моје комшије, и лично сам јако потресен не само због њих већ и људи које знам", испричао је Јевђевић истакавши да су неки од њих одрастали са његовим сином.
Истакао је и да ће Велестрој помоћи породицама настрадалих радника јер је та тагедија променила живот тим људима.
"Као фирма ћемо учинити све да те породице не остану усамљене у својој тузи и боли. Те породице неће остати саме", тврди он и додаје да ће фирма преузети и све трошкове транспорта погинулих и сахране.
Јевђевић је рекао и да је одмах обишао место несреће, те да је имао састанак са радницима коме је присуствовао и спрски конзул у Москви Милан Живковић који је, како каже, био позитивно изненађен условима смештаја и рада радника на градилишту у сред Сибира.
Упитан зашто се радницима одузимају пасоши, Јевђевић објашњава да је то уобичајена процедура, те да се путна документа чувају у миграционој служби, јер им објективно на градилишту нису потребна.
Сви радници, пак, имају потпуну слободу кретања, каже он.
На питање да ли су против Велестроја поднете пријаве или тужбе, Јевђевић каже да нису, а што се тиче узрока пожара на Јамалу, наводи да се још не зна шта је био узрок, али да су Руси у таквим истрагама експерти и да ни мало не сумња да ће то бити утврђено.