КАРАЏИЋ ЧЕКА ПРЕСУДУ: Од председника и војног команданта до Хага
Судско веће Хашког трибунала најавило је да ће данас изрећи пресуду у случају против првог председника Републике Српске Радована Караџића.
Међународни кривични трибунал за бившу Југославију је 1995. године подигао оптужницу против њега. Радован Караџић је био у бекству од 1996. године до 21. јула 2008. године када је ухапшен у Србији. Органи Републике Србије су га 30. јула 2008. године, изручили Хашком трибуналу.
Радован Караџић је српски психијатар, песник и политичар, први председник Републике Српске, те један од оснивача и први председник Српске демократске странке.
Отац му је био занатлија, пореклом са Косова. Караџић је завршио медицински факултет. Школовао се одређено време у Америци, а по повратку радио је у болници у Сарајеву као психијатар, стручњак за депресије. Ожењен је и има двоје деце.
Политиком је почео интензивно да се бави 1990. године када је изабран за председника Српске демократске странке.
С обзиром да су муслиманске и хрватске странке из Босне и Херцеговине биле против останка БиХ у саставу Југославије, Караџић се, са другим српским политичарима из БиХ, наредне 1992. године, ангажовао на стварању Републике Српске која је Србима, у Босни и Херцеговини, требало да обезбеди останак у југословенској федерацији. Сматра се изузетно стрпљивим, сталоженим, слаткоречивим и вештим преговарачем.
Био је председник Републике Српске четири године, од 1992. до 1996 године.
ДОДИК ОБЈАСНИО КАДА СУ СРБИ СЛОБОДНИ: Председнк РС одржао говор на Палама
Након рата у БиХ, Хашки трибунал је 24. јула и затим 16. новембра 1995. подигао оптужницу против Радована Караџића и начелника генералштабаВојске Републике Српске Ратка Младића.
Оптужница
Оптужница Хашког трибунала терети Радована Караџића по 11 тачака, и то:
- - по 6 тачака за геноцид, саучешће у геноциду, злочине против човечности, кршење закона и обичаја ратовања, и тешке повреде Женевске конвенције из 1949. (намерно убијање).
- - за протеривање на политичкој, расној и верској основи, депортације, и друге нехумане чинове - присилно пресељавање.
- - за незаконито уношење терора међу цивиле и држање талаца.
Караџић: Сребреница је мит, а тужилац фантазира - бићу ослобођен
Караџићеви браниоци, побијају ово оптужбе наводећи да он често није имао командну одговорност, те да је издао више команди о поштовању ратног права. У народу Републике Српске, Караџић још увек ужива велики углед. У једној анкети спроведеној 2004. у Републици Српској, већина грађана је у Караџићу видела неправедно оптуженог хероја, а не ратног злочинца.
За Радованом Караџићем Интерпол је расписао потерницу, а влада САД је понудила награду од чак 5 милиона долара за помоћ у хапшењу Младића и Караџића.
Међународне снаге покушале су у више наврата да га ухапсе, међутим углавном су тада долазили до помагача, које су, према неким наводима, злостављале и по неколико дана држале ухапшеним без дизања било какве оптужнице.
Хапшење
Радован Караџић је ухапшен 21. јула 2008. године. У том тренутку се налазио у градском аутобусу на линији 73, на релацији Београд-Батајница. Међутим, према речима адвоката Светозара Вујачића хапшење је обављено три дана раније, 18. јула. Адвокат је такође изјавио да поред тога што приликом хапшења Караџић није пружао отпор, капом му је одмах прекривено лице, тако да није могао да види ко га је ухапсио. Очи су му откривене тек када се нашао у притвору у некој просторији, на непознатој локацији.
Током свог скривања представљао се као др Драган Давид Дабић - истраживач у области психологије и биоенергије. Под лажним именом учествовао је на више предавања.
Када је ухапшен, Караџић је био потпуно непрепознатљив: седе, дуге косе везане у реп, дуге, седе браде са брковима и наочарима, углавном са шеширом.
Поезија Радована Караџића
Једна од његових песама, на коју је био посебно поносан, гласила је:
Ја чујем како несрећа заиста корача
претворена у бубу.
Кад дође час смрвиће бубу
к'о што трошног певача мрви тишина и претвара га у глас.
Ја знам да је све ово припрема јаука
шта спрема црни метал у гаражи.
Гле како страх претворен у паука
по своме компјутеру одговор тражи.
Након што је те 2008. године, министарка правде Владе Србије Снежана Маловић потписала одлуку о изручењу, у складу са Законом о сарадњи са Хашким трибуналом, Караџић је 30. јула 2008. године у 3.45 изведен из зграде Окружног суда у Београду и пребачен на београдски аеродром Никола Тесла. Прво је пребачен авионом Владе Србије из Београда у Ротердам где је стигао око 6.30 ујутру, а потом је хеликоптером пребачен у затвор у Шевенинген.
НЕОБЈАВЉЕНИ ДЕТАЉИ ХАПШЕЊА КАРАЏИЋА: Пацијенткиња је од њега УЗЕЛА НЕШТО што га је РАЗОТКРИЛО
Караџић је 31. јула 2008. први пут изведен пред Судско веће Хашког трибунала којим је председавао судија Алфонс Ори из Холандије. Оптуженик је објавио да жели да се брани сам.
Након 8 година суђења, Хашки трибунал ће Радовану Караџићу изрећи пресуду данас.