ПУТИН ИСПУНИО ЖЕЉУ СТАРИЦИ ЗА 100. РОЂЕНДАН: Целог живота хтела је само да...
Њеној срећи није било краја...
Након 95 година боравка у егзилу, ћерка генерала армије из доба Царске Русије поново је постала Рускиња. Председник Владимир Путин доделио је Ирени де Драјер руско држављанство уочи њеног 100. рођендана, који ће прославити 15. децембра.
Ирена де Драјер отишла је из Русије када је имала 5 година. Њен отац Владимир фон Драјер, био је краљевски официр који се с белогардејцима борио против бољшевика у руском грађанском рату, који је избио после Октобарске револуције 1917. године.
Породица је отишла на Крим, последње упориште белогардејаца, а полуострво је напустила бродом 1920. године. На крају су се настанили у Паризу, где је бивши генерал отворио продавницу вина.
“И want то меет the цреатор нот ас а фореигнер бут ас а реал цитизен оф Russia, ас а Russian ин my хеарт анд соул" https://t.co/BohxgMYkHR— Тања Екардт-Уварова (@TKolesnichenko) Децембер 1, 2015
Ирена се три пута удавала
Ирена је освојила 2. место на такмичењу за Мис Русије 1936, одржаном у Паризу, а на коме су учествовале емигранткиње племићког порекла. Три пута се удавала - за Француза, Италијана и Американца - и путовала је много по свету, али је увек била мислима у Русији.
Пре пар недеља обратила се Путину: “Желим да изађем пред Бога као држављанка Русије, а не као странкиња, јер сам Рускиња и срцем и душом”, рекла је Ирена.
Руска ТВ станица НТВ објавила је њену жељу, у коме је и на енглеском и на руском језику затражила од руског председника Владимира Путина да јој врати држављанство.
Ирена де Драјер (99) изгледала је потпуно присебно и била је одлично расположена. Рекла је да се одувек осећала као Рускиња, али да након мајчине смрти није имала с киме да прича на руском. Такође, хтела би да дође опет у Русију.
За време совјетске владавине, белогардејци су у књижевности и на филму приказивани као злочинци, али последњих година види се другачији приступ. Путин се залаже за патриотску интерпретацију свих елемената у руској историји и подстиче Русе да буду поносни на достигнућа СССР, али и да поштују припаднике Беле гарде, који су се борили против његовог стварања.