РАК ГРЛИЋА МАТЕРИЦЕ: Дневно оболи четири жене у Србији
БЕОГРАД - Сваког дана у Србији од рака грлића материце оболе четири жене, а једна изгуби битку са овом болешћу, упозорили су данас стручњаци и позвали жене да се укључе у превентивне програме, чији је циљ да се болест открије у фази кад је излечива.
На територији 18 општина у Србији, жене у добу од 25 до 64 године имаће и ове године организован скрининг рака грлића материце у домовима здравља, речено је на конференцији за новинаре поводом Европске недеље превенције рака грлица материце.
"Спровођење скрининга рака грлића материце је од националног значаја", изјавио је државни секретар Министарства здравља др Ференц Вицко и оценио да би за успех овог програма, који је започет у децембру 2012, било важно да га прати "едукација опште популације, здравственог кадра, као и политичара, лидера".
Коментаришући податак да се у досадашњем току скрининга на територији Србије одазвало 57,4 одсто позваних жена, он је рекао да је тај резултат "релативно задовољавајући" јер би одзив требало да буде бар 75 одсто да би скрининг био економски исплатив.
"У општинама које немају организовани програм скрининга, жене треба да искористе своје право на здравствену заштиту, оду код гинеколога и ураде Папаниколау тест, ако то нису учиниле у последње две године", поручио је директор Института за јавно здравље Србије "Др Милан Јовановић Батут" др Драган Илић.
Он је рекао да поређење резултата два последња истраживања здравља становништва показује да је број жена које су урадиле превентивни преглед за рано откривање карцинома грлића материце у значајном порасту.
Према резултатима истраживања из 2013. године, Папаниколау тест је "урадило чак 57,1 одсто жена из циљне популације, или свака друга старости од 25 до 64 године", док је 2006. регистровано 38,5 одсто жена које су биле на овом превентивном прегледу, прецизирао је др Илић.
Говорећи о учесталости рака грлића материце у Србији, он је навео да је, према последњим подацима Регистра за рак из 2012, стопа обољевања износила 23,2 на 100.000 жена.
Од 25 округа у Србији, чак десет је у 2012. имало стопу обољевања вишу од просечне, при чему је највиша стопа забележена у Пчињском округу (36,9/100.000), а најнижа у Мачванском округу (9,1/100.000).
Према подацима Међународне агенције за истраживање рака из 2012, Србије је била на четвртом месту у Европи по учесталости обољевања, после Румуније, Литваније и Бугарске, рекао је др Илић.
Позивајући се на исти извор, он је навео да је Србија, са стопом умирања од 6,8 на 100.000 жена од на другом месту у Европи, после Румуније.
"Учесталост рака грлића материце би, према проценама, могла да се смањи и до 90 одсто ако би се у популацији наизглед здравих жена прегледи обављали сваке три године", изјавила је председница Савета Европског удружења за гинеколошку онкологију, др Весна Кесић.
Она је упозорила да ће програм организованог скрининга бити тешко изводљив без наменског буџета или бар дефинисаних свих услуга које могу да се наплате од Републичког фонда за здравствено осигурање.
Скрининг подразумева и да све здравствене установе буду повезане у јединствени електронски систем, подсетила је др Кесић, која је и руководилац поткомисије за рано откривање карцинома грлица материце у Републицкој струцној комисији за працење спроводења програма раног откривања малигних болести у Србији.
Сматра се да је број жена са раком грлића материце јасан показатељ колико читаво друштво брине о женама, рекла је др Кесић.
Недеља превенције рака грлића материце организује се сваке године од 25. до 31. јануара, са циљем да се побољша информисаност јавности о значају превентивних прегледа, да се унапреди спровођење програма организованог скрининга рака и да се на тај начин допринесе смањењу обољевања и умирања од ове још врло распрострањене болести.
Погледајте и: