РАСТУ ТЕНЗИЈЕ У СКОПЉУ: Албанци не прекидају протест због одлуке о градњи крста!
У очекивању епилога протеста најутицајније партије Албанаца, Демокатске уније за интеграције (ДУИ), која је у коалицији са владајућом ВРМО-ДПМНЕ, због почетка градње великог крста у насељу Бутел, правни стручњаци поручују да је одговорност за такве инциденте на властима, а аналитичари да су то уобичајене предизборне сцене.
Тензије расту, а Албанци поручују да протесте неће прекинути све док одлука о градњи крста не буде поништена.
На месту где је планирано да буде подигнут крст висок 55 метара у поменутом скопском насељу, демонстранти Албанци су на силу прошле ноћи уклонили ограду којом је тај простор био окружен и почели да постављају албанско знамење и шаторе.
Уобичајене предизборне сцене?
И док правници позивају да се случај реши у институцијама система, аналитичари тврде да је реч о уобичајеним предизборним сценама тим пре што је Македонија већ дуже време у тешкој политичкој кризи.
СПРЕЧАВАЈУ ПОДИЗАЊЕ ПРАВОСЛАВНОГ КРСТА: Албанци дивљају у Скопљу
И грађани Бутела сматрају да је власт задужена да реши овај проблем.
„Није довољно само да се напише:''Ми не желимо да се Скопље претвори у Белфаст, Јерусалим или Бејрут. Много је важније да се утврди ко припремио терен за то, јер то је суштински проблем", поручују они.
Албанци тврде да је одлука о градњи крста на том месту чиста провокација за све Албанце у Македонији, а градоначелник општине Чаир Изет Меџити је дао рок општини Бутел да преиспита одлуку о подизању тог објекта јер, како каже, њоме је нарушен основни принцп Бадентера, Оквирног договора из Охрида о мултиетничкој и мултиконфесионалној Македонији.
#Macedonia: Албанианс протест ерецтион оф 55 metre-tall cross ин Скопје https://t.co/1WKRVkt3h8 pic.twitter.com/UM36GJOlcL— Фабризио Боргосано (@fborgosano) March 4, 2016
Страхује, наиме, да би за том одлуком могле да се поведу и друге општине у македонској престоници.
Бадентеров принцип, иначе, подразумева да о свим међуетничким питањима на државном и локалном нивоу одлучује већина свих посланика, као и већина посланика из мањинских заједница.
СЕЋАТЕ СЕ АЛБАНЦА КОЈИ ЈЕ ЛОМИО КРСТ НА СРПСКОЈ ЦРКВИ? Погледајте како му се све вратило (ВИДЕО)
По речима неких стручњака, двоглави орао и крст имају везе са Бадентеровим принципом, а да је приоритет у овом тренутку отварање разговора у локалним самоуправама о проблемима који имају етничку конотацију.
"Постављање двоглавог орла и изградња крста свакако да имају везе са Бадентером. Читав систем локалне власти је изграђен тако да грађани разговарају и на основу тога доносе одлуке које неће изазвати сукоб. Свако доношење одлуке без расправе је намерно изазивање међуетничког конфликта", оцењује Мирјана Најчевска, универзитетски професор.
Најчевска истиче да дешавања у Чаиру и Бутелу могу у сваком тренутку донети неке усијане главе које су на платним листама политичких партија, са циљем да изазову конфликт. Најчевска додаје да МУП треба почети да приводи све оне који стоје иза инцидената који су се десили.
ОСАМ ГОДИНА ЛАЖНЕ ДРЖАВЕ: Убиства, напади и насиље обележили назакониту независност Косова
- Сваки од функционера који је донео овакве одлуке или је био присутан при постављању орла или крста, треба бити позван у полицију. Тако ће грађани видети да је полиција адресирала праве починиоце - констатује она.
Професор Најчевска нема дилеме да сви ови догађаји имају за намеру скретање пажње јавности са тренутног стања у Македонији, које је забрињавајуће од када је опозиција почела објављивати компромитирајуће материјале са прислушкиваних разговора.
Полиција поднела кривичну пријаву против функционера ДУИ Бећира Асанија
У међувремену, скопски медији су јавили да је полиција поднела кривичну пријаву против функционера ДУИ Бећира Асанија због сумње да је учествавао у нападу на Тодора Петрова, председника Светског македонског конгреса и донатра градње крста, који је претучен 27. фебруара у једном ресторану, након што је црквени врх освештао темељ.
Кабловска телевизија 24 вести, подсећа да је Асани био један од главних учесника у протестима због изградње цркве-музеја у скопској тврђави Кале пред изборе 2011, као и код рушења споменика цару Душану, где су тада били и скоро сви фунцонери ДУИ.
ДУИ се није званично огласила поводом напада на Петрова.
Крст сличних димензија крсту који треба да буде подигнут у Бутелу већ постоји у скопској општини Чаир, а и тај крст је поклон Тодора Петрова. На планини Водно изнад Скопља 2002. је подигнут "Миленијимски крст", висок 66 метара, који доминира главним градом Македоније и може да се види са удаљености од 30 километара.
Лидери опзиционог Социјадемократскг савеза Македоније (СДСМ) Зоран Заев и друге по величини албанске партије ДПА Мендух Тачи позвали су у четвртак, пре протеста, грађане да не наседају на провокације.
Заев и Тачи су изнели сличан став да се код последњих догађаја око постављања националних и верских симбола по Скопљу "ради о новој епизоди предизборног сценарија" ВМРО ДПМНЕ и ДУИ, странака владајуће коалиције.
Грађани, пак, страхују од ширења протеста и нарастања међуетничких сукоба јер, кажу, да они увек претходне изборима.
Даути: Ситуација се може отети контроли
Аналитичар Даут Даути, упозорава на могућност да ситуација измакне контроли: -Многи користе двоглавог орла или крст за своје политичке потребе. Не бих желео да поверујем да у томе има истине јер би то било опасно слепило и поигравање са националним и верским осец?ањима грађана, које би могло да измакне контроли. Ако смо ишта научили из прошлости, то је да се са неким стварима не би требало играти - каже Даути.
- У овој земљи би сви требало да буду свесни да су закони ту да се поштују, а не да буду мртво слово на папиру. Ако нисмо свесни које су специфичности једног мултиетничког друштва, ако не учимо на грешкама, онда би могле да се понове оне ситуације за које смо били срећни да смо их превазишли - рекао је Даути.