ЏИХАДИСТИ СЕ СВЕТЕ БОСНИ: Убиство двојице војника одмазда за Палмир?!
Аустријска и босанска полиција разбиле су терористичке центре, због чега сада прети одмазда Исламске државе, указује данас бечки дневник "Куриер", наводећи да у Босни више нема салафистичких села, која су била веза са терористичком организацијом.
Лист оцењује да би напад на двојицу војника у Сарајеву, који је починио Енес Омерагић, који је повратник из рата у Сирији, могао да буде одмазда за операцију "Палмира", којом су аустријска и босанска полиција разбиле велику мрежу за регрутовање бораца за Исламску државу.
Акција је почела 2014. у Аустрији, када је 900 полицајаца у Бечу, Грацу и Линцу учествовало у хапшењу 29 особа осумњичених за везе са Исламском државом.
Спречити регрутовање - мање бораца
Након разбијања босанско-оријентисаних структура аустријске власти су фокус деловања преусмериле на чеченску сцену у Аустрији.
Наиме, половина особа које су из Аустрије отпутовале у џихад, а идентификовано је око 250, су чеченског порекла.
Њихова структура није погођена акцијом против босанске екстремистичке сцене.
Снажна мрежа Чечена у Турској и Аустрији се и даље користи за трансфер џихадиста у Сирију, тврди "Куриер" додајући да је спречавање регрутовања бораца најделотворније оружје у борби против Исламске државе, јер без бораца из иностранства та терористичка организација не би могла преживети у Сирији и Ираку.
Та група, међу којима је и приповедач мржње Мирсад Омеровић, из Тутина, који је осумњичен да је имао директну везу са калифом Исламске државе Абу Бакр ал Багдадијем у Сирији, имала је везе са Босном.
Омеровић, који је деловао под исламским "борбеним именом" Ебу Тејма осумњичен је да је прикупљао финансијска средства за Исламску државу, као и да је регрутовао младе џихадисте, а у Европи готово ниједан одлазак џихадиста у Сирију није прошао без његове умешаности.
Траг је полицију довео до босанског села Горња Маоча, где су били људи за везу са Исламском државом, преноси "Куриер" додајући да је Исламска држава имала своје центре и у селима код Зенице, Бихаћа и Брчког.
Џихадистичка села и центри подршке Исламске државе у Босни су се развили у безбедносни ризик по читаву Европу.
Бечки лист је истражио актуелно стање у тим местима и дошао до закључка да те терористичке ћелије више не постоје, јер су их разбиле босанске власти уз подршку Аустрије. У међувремену су поново, сва позната салафистичка села, под контролом полиције, потврђују аустријске и немачке дипломате, које су асистирале босанским властима у акцијама.
Генерал-мајор Јохан Луиф, командант ЕУФОР-а, потврдио је листу, да су сва "екстремистичка села" сада под контролом. Тиме се стало на пут регрутовању бораца за Исламску државу, и број оних младих, спремних да се прикључе џихаду, у Босни се налази у паду, што је развој, који потврђује Служба за заштиту уставности и борбу против тероризма Аустрије.