РАЗГОВОР "ОЧИ У ОЧИ": Завршен први билатерални састанак Путина и Порошенка (ВИДЕО)
МИНСК- У главном граду Белорусије, Минску, вечерас је завршен први билатерални сусрет између председника Русије и Украјине, Владимира Путина и Петра Порошенка, чији се детаљи за сада не објављују, јавиле су руске агенције.
Разговор "очи у очи", који је трајао приближно два сата, завршен је, рекао је Путинов прес секретар Дмитриј Песков, не кометаришући резултате састанка. Агенције извештавају да је Порошенко заједно са члановима украјинске делегације напустио Палату независности у Минску и да се, упркос очекивању новинара, није обратио.
Итар Tass наводи да се Порошенко упутио ка амбасади Украјине у Миску и да се претпоставља да би тамо могао да се обрати украјинским медијима. РИА Новости, позивајући се на извор у украјинској делегацији, наводи да Порошенко планира да се сретне са представницима ЕУ у украјинској амбасади у Минску.
Не прецизира се са ким би украјински председник могао да се сретне, а агенција наводи да се сада у Минску налазе висока представница ЕУ за спољну политику и безбедност Кетрин Ештон, потпредседник Европске комисије за енергетику Гинтер Етингер и комесар за трговину Карел де Гухт.
Украјинској ИЦТВ шеф украјинске дипломатије Павел Климкин изјавио је да су Порошенко и Путин разговарали о имплементацији споразума Украјине и ЕУ о придруживању, да је дискусија "била врло сложена, али занимљива", пренео је Укринформ. Путин и Порошенко су први пут комуницирали почетком јуна у Француској, где су се одржавале манифестације поводом 70. годишњице искрцавања савезника у Нормандији.
Тада су се шефови две државе у кратком разговору заложили за што скорији прекид крвопролића на југоистоку Украјине, као и борбених дејстава обе стране. Сусрет је тада трајао мање од 10 минута, а учестовали су и немачка канцеларка Ангела Меркел и француски председник Франсоа Оланд, наводи Итар Tass, подсећајући да су двојица лидера комуницирали и телефоном.
Руска државна агенција пренела је из Минска изјаву Ештонове да је Унија предложила да почну преговори о примирју у Украјини.
"Предложила сам почетак преговора о прекиду ватре у Украјини, успостављању пуне контроле границе и допремања хуманитарне помоћи у потпуној сагласности са међународним нормама", рекла је она, додајући да су разговори о Украјини у Минску били "отворени и позитивни", уз разумевање одговорности свих страна да учине све што је могуће за разрешење кризе.