РЕАКЦИЈЕ НА БРИТАНСКИ ФИЈАСКО: Додик захвалан Москви, амбасадор Русије "непожељан" у Сребреници
На седници СБ УН британска резолуција о Сребреници није усвојена и тако је најава руског амбасадора при УН, Виталија Чуркина, да ће она бити одбијена ако је ставе на гласање испуњења. Реакције на пораз британске дипломатије су свакако биле различите.
Председник Републике Српске Милорад Додик изјавио је да је "захвалан Русији и уздржанима, јер су препознали лоше намере Велике Британије у предлогу."
Одмерена реакција дошла је од председавајућег председништва БиХ, Младена Иванића - "Уместо да тумачимо седницу, за све нас у БиХ је сада најбитније да се окренемо питању: како смирити ситуацију у БиХ. У томе нам неће помоћи нико са стране."
Реакција шефа британске дипломатије Филипа Хамонда била је очекивано негативна. "Разочарани смо. Неусвајање резолуције је понижавајуће за породице жртава и преживеле."
Санда Орловић из Фонда за хуманитарно право, сматра одлуку као: "Корак назад за Србију и њену слику и на међународном плану и на регионалном нивоу. У Србији се није говорило о садржају текста, већ о интерпретацијама".
Ћамил Дураковић, начелник општине Сребреница одбио је присуство комеморацији сребреничким жртвама руском амбасадору. "Руски амбасадор у БиХ Петар Иванцов није добродошао 11. јула у Сребреницу, због породица жртава," изјавио је Дураковић.
Иво Висковић, српски дипломата, аналитичар и професор на ФПН сматра одлуку "дипломатским успехом", али додаје: "Објективно, кад вам неко такву услугу учини као што је Русија учинила стављајући вето, морате имати неку врсту обавезе да на одређени начин то вратите".
Реакција српског државног врха била је очекивана. Председник Србије Томислав Николић истакао је да је "Русија показала и доказала да је прави и искрен пријатељ Србије", зато што је спречено бацање љаге на цео српски народ, у покушају да се прогласи геноцидним.
Премијер Србије Александар Вучић је на конференцији за новинаре поводом одлуке, између осталго, изјавио да "Србија никада није била, нити ће бити хуља на Балкану. Ми поштујемо све жртве, гонимо све злочинце, хоћемо најискреније да пружимо руку свим својим суседима, хоћемо да им помогнемо, да улажемо у дијалог и заједницки живот, само нећемо понижење".
Погледајте и: