Вода опет дивља, регион на опрезу
ЗАГРЕБ/БАЊАЛУКА/ЉУБЉАНА - Битка са поплавама у Хрватској се наставља пошто је врхунац воденог таласа прошао Карловац, а опасност се померила ка подручју Сиска, док је у поплављеним подручјима Унско-санског кантона БиХ стање нешто боље, јавили су медији у Хрватској и БиХ, извештавајући и да је у три поплављена приједорска насеља под водом приближно 250 стамбених објеката.
У Словенији, где је у бујици јуче једна особа изгубила живот, водостаји река стагнирају, али је проглашен "црвени" аларм опасности у сливу Крке чије притоке расту, док се стање уз обале Драве и Муре смирује.
Одсек Цивилне заштите Приједора саопштио је да је због изливања Сане и Гомјенице из корита и продора подземних вода у насељима Тукови, Рашковац и Гомјеница поплављено близу 250 стамбених објеката, а да је водостај Сане рано јутрос био 465 сантиметара и нижи је за 10 сантиметара у односу на јучерашњи максимум.
У поплављеним насељима вршено је насипање материјалом и постављање врећа са песком, постављени су привремени насипи, а територијална ватрогасна јединица испумпавала је воду из поплављених просторија, превозила становништво чамцима у насељу Гомјеница и проверавала критичне тачке. Градски штаб за ванредне ситуације Приједор прогласио је јуче трећи степен приправности заштите од поплава.
Штаб за ванредне ситуације општине Градишка, како извештава агенција Фена, упутио је хитан захтев Јавном предузећу "Воде Српске" и Управи цивилне заштите Републике Српске да у наредна 24 сата обезбеде мобилне пумпе већег капацитета.
На јутрошњој седници констатовано је да је тренутни водостај реке Саве од 730 сантиметара на нивоу када се уводе редовне мере заштите од поплава, а током дана очекује се даљи пораст нивоа Саве, што ће проузроковати плављење небрањених терена на подручју месних заједница Врбашка, Гашница, Бистрица и Орубица.
Фена извештава да је према извештају Кантоналног оперативног центра Цивилне заштите, најтеже на подручју општине Цазин, где је водостај после поноћи износио 285 сантиметара, а максималан је био јуче у девет сати - 318 сантиметара. На подручју општине Бихаћ стање се, такође, поправља, а и даље су поплављене куће у неколико насеља.
Водостај реке Уне јуче је читав дан и ноћ износио 116 сантиметара, а јутрос у осам сати измерено је 114 сантиметара. Ниво воде се смањује, а у Босанској Крупи водостај реке Уне у благом је опадању а тренутно нема поплављених објеката.
Проблеми у саобраћају
Укупно 700 припадника хрватске војске ангажовано је у борби против поплава у Сисачко-мославачкој, Карловачкој и Пожешко-славонској жупанији, објавило је јутрос Министарство обране. Због великих поплава које су погодиле Хрватску, проблема има и у железничком саобраћају.
Агенција Хина преноси саопштење словеначке службе за заштиту и спашавање из Љубљане да је у Словенији јуче и данас због обилне кише са поплавама, нарочито у централним и источним деловима земље, под водом било око хиљаду објеката а због расквашеног тла активирано је више од 240 клизишта.
Због клизишта, улегнутог коловоза или воде која се с обала река излива на путеве, још за саобраћај затворен велики број магистралних и локалних путева у источном делу Словеније.