Решите проблем агресивног чувања хране код паса
“Чување” хране или агресија пса при храњењу, релативно је нормално, мада непожељно, понашање код паса. Животиње су развиле такво понашање, јер у природи, ако нису рођене са јаким нагоном да заштите своју храну, вероватно не би преживеле.
Међутим, године селективног узгоја нису елеминисале ту непожељну особину, па тако неки пси имају предиспозиције да штитити своју храну и превише агресивно. Прочитајте неколико савета како се носити са таквим понашањем.
Зашто пси штите храну
Власници кућних љубимаца могу приметити да пас, још док је штене штити храну од других, јер често мора да се “такмичи” са осталим штенцима у леглу око оброка. Мађутим, овакво понашање може се развити у било ком узрасту.
Ако штене млађе од 16 недеља почиње да показује агресивно понашање приликом чувања хране, обратите се што пре ветеринару за савет. Из оваквог понашања могу се развити и други порблеми повезани са агресивношћу, што се лакше коригује у раном узрасту. Никада немојте претпостављати да ће такво или било које друго нежељено понашање проћи само од себе. Наиме, запуштени проблеми у понашању скоро увек ће се пре погоршати него побољшати.
Немојте игнорисати проблем
Постоји неколико ствари које можете урадити како бисте умањили шансе да пас развије овакво понашање. Један начин је да научите штене да када се човек приближава чинији са храном, значи да ће се “нешто добро десити”. Дакле периодично, док штене једе, приђите и спустите у посуду његову омиљену посластицу, а затим се удаљите. Избегавајте “слободно храњење” пса, односно да псу остављате храну на располагању током целог дана, јер то омогућава да храну доживљавају као драгоцен ресурс који треба штити све време. Уместо тога, нахраните пса у одређено време сваког дана, и одмах склоните непоједену храну.
Друга техника је да сваки пут када узмете нешто од пса понудите му укусну посластицу. Уколико пса награђујете често неће развити потребу да чува предмете и храну.
Чување хране може бити посебно проблематично у домаћинствима са децом. Деца често држе храну у рукама и неретко им испада док једу, ненамерно задиркујући пса. Да бисте спречили проблеме, никад не остављајте децу без надзора са псом, а љубимца храните у просторији у којој деца неће моћи да га узнемиравају док једе. Научите малишане да псе треба оставити на миру док једу, одмарају или жваћу кости или играчке.
Коначно, никада не реагујте на режње пса одузимањем хране. Пас ће закључити да је приступ храни у сталној опасности и да је неопходно агресивно заштити оброк. Наравно, уколико приметите да се овакво понашање наставља и постаје учестало, потражите стручну ветеринарску помоћ.