РЕЗОЛУЦИЈА О СРЕБРЕНИЦИ: Злоупотреба злочина или покушај помирења
БЕОГРАД - Најављена резолуција о Сребреници, о којој би СБ УН требало да расправља 7. јула, данас је била тема и у Скупштини Србије, а посланик СНС Милован Дрецун оценио је да је нацрт те резолуције, коју је предложила Велика Британија, "класичан покушај злоуопотребе једног злочина у политичке сврхе".
Дрецун је новинарима у парламенту рекао да тај акт не води ка помирењу и да би само осуда свих злочина довела до истинског помирења.
"После 20 година се ништа није променило. Брисел, Лондон и Вашингтон или немају довољан политички осећај или немају потребу да својим капацитетом и ауторитетом заиста допринесу помирењу у БиХ", навео је Дрецун, који сматра да је у нацрту исказан једностран приступ, будући да се не обраћа пажња на злочине које су муслиманске снаге починиле над српским становништвом.
"Какав ће став Владе Србије бити није на мени да коментаришем, мој став је да то није добар пут - или ћемо осудити све злочине и све који су учествовали у злочинима процесуирати и тако довести до правог помирења или ћемо у наредних 50 и 100 година имати покушај злоупотребе злочина. Ова резолуција је класичан покушај злоуопотребе једног злочина у политичке сврхе", рекао је Дрецун, који је председник скупштинског Одбора за Косово и Метохију.
Дрецун поручује да у обележавању злочина не сме да постоји дискриминација и да би представници Бошњака, Босне и Хердеговине, Вашингтона, Брисела и осталих центара који траже да представници Србије буду у Сребреници требало да буду на гробљу у Братунцу када се буде обележавала годишњица тог злочина.
Да се конфликти не понове
Из СПС поручују да је тешко говорити о документу чији садржај нису видели, а заменик шефа посланика те странке Ђорђе Милићевић каже да је убеђен да ће Влада Србије у наредним данима детаљно сагледати и размотрити садржај Резолуције и да ће се руководити националним интересима.
"Убеђени смо да ниједног тренутка неће бити доведен у питање јасан став Србије о кажњавању злочина. Србија је доказала посвећеност у борби против ратних злочина. Србија жели мир, безбедност у региону и Србија има јасан став да се конфликти никад не понове", поручио је Милићевић.
Он наводи и да ће се приликом одлуке о присуству представника Србије у Сребреници водити рачуна о националним и државним интересима, а, говорећи о одлагању посете председника Томислава Николића Сарајеву, навео да таква одлука неће нарушити односе две државе.
"Србија жели сарадњу, међусобно поверење, просперитет у региону и Србија је ту посвећеност много пута доказала. Посебну пажњу је посветила што бољим односима са Босном и Херцеговином. Србија има јасан став и тај став треба да сагледају суседи, да ако постоје тензије и отоврена питања то треба решавати кроз дијалог”, навео је Милићевић.
Демократе, пак, указују на неприпремљеност домаће дипломатије када је у питању нацрт резолуције, уз поруку да је раније, приликом усаглашавања текста тог документа, могло да се реагује.
"Поново нас је изненадио снег у јануару и резолуција у јулу. Нико ништа није радио у фази усагласавања текста, а могли смо много тога, на пример у Кокусу у САД, у УН, амбасадор у Лондону је могао да сазна за то и да на време реагујемо", уверен је шеф посланика ДС Борислав Стефановић.
Стефановић: Важно је да покажемо став
"Важно је да премијер има намеру и жељу и да показе да жели да иде у Поточаре, 20 година је прошло и ми као држава треба да наставимо да се суочавамо не зато што нас неко притиска, већ због нас самих. Важно је да као држава, нарочито у јулу, покажемо свој став. Ово је питање нормалног цивилизацијског односа и Србија треба да буде тамо присутна", сматра Стефановић.
Он сматра да Србија 20 година после злочина у Сребреници мора да осуди тај злочин, не чекајући притиске из иностранства.
Уз напомену да је на судовима да оцене да ли је у Сребреници био геноцид или не, Живковић сматра да треба признати да се у Сребреници десило нешто што не сме бити заборављено, а да Србија у анализи предложене резолуције треба да иде са позиција разума и искрености.
Лидер Нове странке Зоран Живковић рекао је да Србија не може да бежи од прошлости и да мора постојати однос према њој.
"До помирења неће доћи ако свако има своју историју и жртве. Нема наших и њихових жртава и злочинаца. Сви на овом простору, на простору бивше СФРЈ, треба да донесу усаглашену оцену шта се десило", рекао је Живковић.
Посланик на листи СНС и председник Коалиције удружења избеглица у Србији Миодраг Линта тражи да Велика Британија повуче нацрт резолуције о Сребреници, јер не доприноси помирењу и јер се њом шаље нецивилизацијска порука, те да припреми нови нацрт резолуције којим би били осуђени сви злочини почињени на подручју БиХ и одата почаст свим жртвама, без обзира на националну и верску припадност.
Прочитајте и:
БИВШИ УН АМБАСАДОР О СРЕБРЕНИЦИ: Није "узми или остави", биће дебата око резолуције
Ево шта пише у нацрту резолуције о Сребреници
Пушков: Резолуција о Сребреници је припрема за Косово у ЕУ