ИЗАЋИ ИЛИ ОСТАТИ? Одлуке нема, јер "центри моћи" желе Британију у ЕУ!
Велика Британија данас гласа на историјском референдуму (брегзит) који ће одлучити, не само то да ли ће земља остати део Европске уније, већ и по многима њену будућност.
До пре неколико дана, анкете су по показивале благу предност опције ИЗЛАЗАК, да би до 22. јуна две стране биле изједначене. Јасно је да ће у таквој ситуацији сваки глас одлучивати, међутим, у победу опције ОСТАНАК убеђен је Срђа Трифковић, српски и амерички публициста, историчар и политички аналитичар.
- Мислим да ће бити тесна победа у корист "остајмо логора" у Британији првенствено из разлога једне концентрисане и свеопште кампање застрашивања од стране центара моћи, не само британске власти, већ и водећих британских мултинационалних компанија, лондонског финансијског сектора и Брисела - каже Трифковић за портал SrbijaDanas.com.
Банкерс win биг он УК референдум ballot - до they ЕВЕР лосе оут?https://t.co/j9GndzkVp8 pic.twitter.com/ubWfFZbkPp— 4bitNEWS (@4bitNEWS) Јуне 16, 2016
Он сматра да је комплетна британска елитна класа или барем њен водећи део сврстан уз опцију останка у ЕУ и ради на томе да се брегзит представи као "застрашујући облик популистичке самоизолације" која ће на крају довести до колапса спољне трговине, пада вредности фунте, незапослености итд.
- Мислим да ће емотивно атрактивна опција изласка, која је за многе Британце интуитивно сагледана као једина шанса очувања континуитета британских уставних, политичких и културних традиција, ипак бити надјачана неком прагматичном проценом која се упорно сугерише од стране пробриселског кампа да би то била суицидна одлука која би имала наводно катастрофалне последице по британски економију - каже наш саговорник.
На питање да ли је трагично убиство лабуристкиње Џо Кокс, поборнице останка Британије у ЕУ, било пресудно да ОСТАНАК добије одлучујуће гласове, Трифковић одговара одрично.
- Пресудно не, али мислим да је дефинитивно томе допринело јер је створило мученичку фигуру особе која се залагала за останак - рекао је он не желећи да улази у анализу неких теорија завере "да ли је и ко ту ствар наручио".
Трифковић је уверен да су "карте одавно подељене у корист останка и пробриселске опције" због чега је и право чудо то да смо имали неких 7-8 дана када је у анкетама изгледамо да опција изласка односи превагу.
Он објашњава то тврдећи да је на делу "теледиригована демократија западног типа, где се жељени исходи унапред зацртају, а онда се само спроводи процедура квазидемократског остварења тих исхода".
УК: Еуропеан Унион Мемберсхип Референдум, Опиниум poll:
Ремаин: 49% (-1)
Леаве: 51% ( 1)#EUreferendum #EURef— Еуропе Елецтс (@EuropeElects) Јуне 22, 2016
Британију чека "дуготрајни развод брака" ако победи опција ИЗЛАЗАК
У случају да Британци ипак одлуче да напусте ЕУ, то неће десити преко ноћи.
- Пробриселски камп инсистира да чак и ако на референдуму превагне опција за излазак да то неће имати тренутно обавезујуће последице по британску владу односно да би та одлука имала пре свега политичку моралну него ли уставну и законску обавезу - тврди Трифковић.
Другим речима то би значило јако дуготрајан период постепеног раскидања бриселских веза.
- Пре свега то би изазвало кризу у вођству конзервативне странке где би донедавни градоначелник Лондона Борис Џонсон као водећа личности међу заговорницима изласка из ЕУ био вероватни наследник Камерона, јер би било тешко замисливо да актуелни премијер који је активно водио кампању за останак буде и даље на челу странке а самим тиме и британске владе, уколико превагне опције изласка - сматра Трифковић.
Дезинтеграција Британије ако победи брегзит?
Оно што ће бити са уставног становишта интересантно је да уколико победи брегзит опција, Шкотланђани ће поновити референдум о изласку из Уједињеног Краљевства, јер је у Шкотској проевропски сентимент много снажнији него у Енглеској или Велсу.
- У Шкотској би се опет догодио референдум и овога пута би већина била за излазак, а онда за апликацију Шкотске за улазак у ЕУ - каже наш саговорник. А када је реч о осталим деловима Британије, ситуација шаролика.
- Северна Ирска би ту била у процепу јер су северноирски протестанти, иначе врло блиски Шкотима етнички и верски. Дакле, они с једне стране желе да остану део УК, с друге стране имају малтене пупчану врпцу са Шкотском у етничком и у религиозном смислу. Што се Енглеске и Велса тиче, без Шкотске тај просуверенистички и антибриселски сентимент би био експоненцијално повећан. У том случају бисмо имали преко 60 одсто, ако само говоримо о Енглеској и Велсу, који би били поборници напуштања бриселске опције - закључује Трифковић.
Било како било, до краја дана гласање ће бити окончано, а у току вечери имаћемо прве резултате и одговор на питање које више од годину дана мори целокупну европску јавности: "Да ли Велика Британија треба да остане члан Европске уније или треба да је напусти?".