РУСИ И УКРАЈИНЦИ ЈЕДАН НАРОД: Годишњица "невероватног патриотизма"
Десетине хиљада Руса заједно са председником Владимиром Путином прославило је данас испред Кремља повратак Крима у састав Русије, на годишњицу потписивања указа о припајању тог украјинског полуострва Русији.
Бројне прославе организоване су широм Крима, где је 18. март постао празнични дан, али и Русије, док су се се концерти и говори смењивали данас у Москви, испред Кремља где је постављена велика бина.
"Заједно смо непобедиви"
Уз звуке патриотских песама више десетине хиљада Московљана, 110.000 према процени полиције, пристигло је у центар Москве, носећи руске заставе, и транспаренте на којима пише "Заједно смо непобедиви".
Владимир Путин, који се састао са вођама Крима верним Москви да разговара о економском развоју региона, појавио се пред окупљеним грађанима испред Кремља и рекао да је Крим у "корену" руске духовности и државности.
"Пре тачно годину дана народ Русије показао је невероватан патриотизам у подршци Кримљанима и Севестопољцима да се врате родним обалама", рекао је Путин.
Он је рекао да је народ Русије разумео да "није реч о Криму као важној територији, чак и стратешкој, већ о милионима Руса, сународника којима је потребна помоћ и подршка".
"Реч је о нашим историјским и духовним коренима, нашим државним коренима. Реч је о томе да нас то чини јединственим као народ и јединственом, окупљеном нацијом", рекао је Путин, пропраћен бурним овацијама.
"Увек сам сматрао да су Руси и Украјинци исти народ и тако мислим и сада", навео је он.
Путин је обећао да ће Русија "превазићи све проблеме које покушавају да нам наметну споља".
Припајање Крима и побуна на истоку Украјине која је уследила подстакла је Запад да уведе економске и финансијске санкције Русији. Заједно са падом цене нафте санкције су довеле до рецесије руске привреде ове године.
Упркос погоршања привреде и драстичног пада вредност рубље популарност Путина је и даље јака, на око 80 одсто.
Данашње прославе су кулминација вишедневног славља које је почело у понедељак комеморацијом референдума од 16. марта 2014. на Криму.
Два дана касније, супротстављајући се санкцијама Запада, који је тај референдум сматрао илегалним, руски председник је потписао указ о уласку Крима у састав Русије.
Припајање Крима, што је поздрављено у Русији где многи сматрају да је било погрешно то што је Крим административно припојен Украјини 1954, допринело је рекордној популарности Путина.
Организација Амнести интернешенал је, у данас објављеном извештају, међутим навела да локалне кримске власти верне Москви од припајања полуострва воде непрекидну кампању застрашивања да утишају оне који се не слажу.
Користе широку лепезу репресивних мера да угуше неслагање, наводи директор Амнестија за Европу и централну Азију и наводећи и талас отмица отмица између марта и септембра.
Припајање Крима никад нису признали Кијев и Запад који сматрају да је организација референдума била противна међународним прописима.
Референдум је истовремено подстакао сепаратистичка стремљења на истоку Украјине где је у оружаном сукобу почетом у априлу 2014. до сада погинуло више од 6.000 људи.
Прочитајте и: