Руси се враћају на Арктик
Арктик полако, али сигурно заузима све важније место у размишљањима светских стратега и њиховом виђењу развоја света наредних деценија. Велика неистражена и недирнута пространства, неиспитано, али несумњиво велико природно богатство, пространства која би могла да постану у будућности веома важни водени путеви за транспорт људи и терета...
Руско министарство за регионални развој сматра да би Североисточни пролаз, због великог топљења леда, могао да постане веома атрактиван за пролаз бродова. У наредних шест година, према руској процени, транспорт робе овим путем могао би да порасте са 1,26 на 28,8 милиона тона, пише Политика.
Гужва у арктичкој трци је велика. Поред држава које излазе на Северни ледени океан заинтересоване су и Велика Британија, Данска, Кина... Веома је интересантно и појављивање НАТО у арктичкој причи. У време избијања кризе у Украјини, чули су се предлози (Норвешке) да би Северноатлантски пакт требало да буде војно пристутан у зони око Северног пола и да авиони пакта патролирају над Арктиком.
Одговор Русије је био кратак и јасан. "НАТО нема шта да тражи на Арктику", поручио је Сергеј Лавров, шеф руске дипломатије.
Што се тиче Москве, Руси су одлучили да се врате на север. Према наређењу председника Владимира Путина, руске трупе су распоређене у целој северној области, од Мурманска до Чукотске области и чувају богатство руског дела Арктика процењено на 30 билиона долара.
Више од петине руске територије лежи у арктичкој зони, али на том простору живи свега 2,3 милиона становника (0,63 по квадратном километру). Зато је Кремљ решио да врата за велики повратак на те територије отвори армија.
Руски министар одбране Сергеј Шојгу наредио је 18. децембра прошле године стационирање војске у овом региону, подсећа Политика и додаје да се почетком фебруара појавила информација да ће руска Северна флота у наредном периоду бити озбиљно појачана.
Постојећим снагама биће придодате две арктичке бригаде и јединице авијације и противаздушне одбране. А онда је пре неколико дана Шојгу изјавио да ће Русија до краја године стационирати трупе дуже арктичке обале.
Путин је у априлу наредио да се на северу изгради стална руска поморска база у којој би били стационирани војни бродови и нуклеарне подморнице. Почетком септембра, командант руске северне флоте Владимир Корољов потврдио је да ће то бити учињено на Новосибирским острвима.
Војни стручњак Владимир Ходаренок, главни уредник недељника ВПК, изјавио је на ову тему: "Руско војно присуство крајем прошлог и почетком овог века било је равно нули. На целој арктичкој обали није био стациониран ни један једини војник. А тадашња реформа војске је ишла толико далеко да су оружани системи и војна техника једноставно остављани на обали или на острвима у Северном леденом океану".
Обнова војне структуре на северу је почела. И судећи према вестима са терена, то се ради веома брзо. прошлог месеца саопштено је да је Русија почела изградњу нових војних насеља на северу. Реч је о типским насељима у форми звезде у којима ће се налазити објекти за живот, управа, спортски терени, сауна и простори за одмор. Облик звезде омогући ће војницима и старешинама да се крећу у комплексу без излагања екстремно ниским температурама.
Посао одмиче и у другима областима. Почетком месеца саопштено је да је Русија на северу подигла два најмодернија радара: на Врангеловом острву и наспрам Аљаске. Модернизују се и граде нови аеродроми.
О озбиљности руског повратка на север на свој начин говори вест да Русија гради арктички хеликоптер. Реч је о модификованој верзији вишенаменског хеликоптера МИ-8, која би требало ове зиме да има прве пробе. Овај хеликоптер биће способан за летове у најгорим условима зиме, снега и веома ниских температура.
Погледајте још:
- Русија трајно прелази на зимско време, ево и зашто!
- Први Мистрал стиже у Русију већ средином новембра?
- ''Руски гас нема алтернативу''