Русија и Индија - нови почетак
Русија и Индија обнављају односе у тренутку када је у Њу Делхију формирана нова влада. Да су, међутим, односи ове две земље пред огромним тестом услед интернационалних сценарија који се рапидно мењају, говори и чињеница да су и Индија и Русија веома опрезне пред државама са којима једна од њих има затегнутије односе.
У том смислу, састанак на високом нивоу између Русије и Индије је више него значајан. Посета потпредседника Владе Русије Дмитрија Рогозина (18-19. јун 2014. године) била је мешавина плусева и минуса, погодака и промашаја. Како пише РТ, реч је о посети у току које су обе стране стрпљиво саслушале бриге оне друге и међусобно се уверавале о непостојању вероватноће да њихов пријатељски однос грађен деценијама буде на било који начин нарушен.
Рогозин је одржао маратонски састанак са индијском министарком спољних послова Сушмом Сварај, која је иначе прва жена на тој функцији у Индији. Састанак се у највећој мери бавио билатералним, регионалним и интернационалним питањима која су од важности за обе државе.
Опште је мишљење да је показатељ повезаности између две земље ниво билатералних односа, при чему су Кина и Јапан изузетак с обзиром да њихове политичке везе нису на беспрекорном нивоу, али када је реч о трговини, сума од 340 милијарди долара на годишњем нивоу, показује степен повезаности ове две државе. Са друге стране, што се Русије и Индије тиче, када је реч о трговини бројке достижу десет милијарди, од чега је отрпилике 6.5 милијарди руски узоз у Индију, а 3.5 индијски извоз у Русију. Очигледно су две стране посветиле доста времена развоју овог аспекта билатералних односа, али би ове бројке морале да буду много веће када се у обзир узму блиске политичке везе и огроман потенцијал.
Рогозин и његови саговорници у Индији теже исправљању ове ситуације на више начина: обезбеђивањем што већег степена укључења приватног сектора у трговине у обе земље, инвестицијама и повећањем нивоа повезаности две државе. У прошлости су две владе такође предано радиле на мотивисању и охрабривању приватног сектора у жељи да се се сарадња појача, али без много успеха.
Јачање сарадње
Рогозин је заједно са стручњацима и високим руским званичницима из разних области, нуклеарних, енергетских, економских, трговинских и одбрамбених, као главни циљ поставио интензивирање коришћења потенцијала две земље у економском смислу.
Рогозин је посебно истакао потребу побољшања сарадње у области нуклеране енергије, као и када је реч о фармацеутској индустрији, развоју инфраструктуре, ђубрива и дијаманата, а поуздан корак напретку сарадње је чињеница да су две стране одлучиле да заједничка група стручњака размотри изводљивост слободне трговине између Индије и Евроазијске уније.
Како Индија види Русију као кључног партнера у сфери енергетике, Рогозин је водио детаљне разговоре са индијским саговорницима о могућностима сарадње у овој области.
Непријатна питања
Такође, две стране су разговарале и о спорним и не баш пријатним питањима. Како Русија тренутно чини 60 одсто укупног индијског увоза војно-одбрамбених средстава, јасно је да ова цифра константно опада, јер је, не тако давно, овај број био већи за трећину. Међутим, став Индије је да то што Русија продаје хеликоптере Ми-35 Пакистану, јасно показује да ствари не могу ићи уобичајеним током, док Русија не одустане од идеје која Индијцима задаје много брига.
Истовремено, Рогозин и Сварај су договорили више састанака државних званичника, што укључује и посету руског председника Владимира Путина Индији у току ове године.
Рогозин се срео и са премијером Нарендром Модијем преневши му поздраве Владимира Путина са жељом да се посвети јачању руско-индијских односа.