РУСИЈА И САД СЕ ЗАЈЕДНО СПРЕМАЈУ ЗА МАРС: Сојуз стигао на Међународну космичку станицу (ВИДЕО)
Руски спејс шатл Сојуз-ТМА16М са три члана посаде успешно је пристао на Међународну космичку станицу (МКС), након полетања из Казахстана око шест сати раније, објавила је телевизија НАСА.
Посаду чине амерички астронаут Скот Кели (51) и руски космонаути Михаил Корњенко (54) и Генадиј Падалка (56). Кели и Корњенко ће остати годину дана на МКС, што је двоструко дуже него што су ове мисије трајале до сада.
Падалка, коме је ово пето путовање у космос, вратиће се на Земљу у септембру. Он ће тада иза себе имати укупно 878 сати проведених у свемиру и то ће бити нови рекорд.
Четири космонаута из совјетске епохе живела су на свемирској станици Мир, која је, у међувремену престала са радом, годину дана или дуже, али те мисије, које су окончане 1999. године, нису имале софистицирану медицинску опрему која ће бити употребљена за време истрага на МКС, саопштила је НАСА.
Научници хоће да виде како се људски организам понаша током боравка у космосу, будући да САД и друге земље почињу да планирају вишегодишње мисије на Марсу.
До сада је уочено да, осим излагању већој радијацији, астронаути доживљавају губитак коштане и мишиће масе и промене у кардиоваскуларном, имунолошком и другим системима.
Кели и Корњенко ће учествовати у низу експеримената пре, за време и после лета како би се утврдиле психолошке и физиолошке промене услед једногодишњег боравка у космосу.
Трећи учесник у експериментима је Келијев једнојајчани брат близанац Марк Кели, бивши астронаут НАСА који ће бити субјекат за генетска и друга истраживања на Земљи.
"Класично питање је колико нашег здравља и понашања одређују гени, а колико околина, односно, природа наспрам васпитања", каже Крег Кундрот, заменик шефа Програма за истраживања на људима у НАСА.
"У овом случају имамо два генетски идентична појединца и можемо пратити какве се промене дешавају код Марка који води уобичајени живот и упоредити их са променама које се одвијају код Скота", објаснио је он.
Иако се на основу проучавања једног пара близанаца не могу извући коначни закључци, научници се надају да ће им овај експеримент омогућити да дођу до важних открића која ће их упутити на то у ком правцу треба да иду даља истраживања.
МКС, пројекат 15 држава вредан 100 милијарди долара, заправо је истраживачка лабораторија која се налази 418 километара изнад Земље.