Руски војни аналитичари о рату у Украјини
Иако им ставови нису идентични, већина се слаже да актуелни хуманитарни конвој, који је у фокусу многих светских медија, вероватно није нека врста "тројанског коња". Но, већина се такође слаже да би Русија могла да преокрене ситуацију на терену једино са знатно већом војном инвазијом, а према једноме од њих, за то је потребно и до 100.000 војника.
Ипак, велику војну инвазију руски аналитичари не предвиђају, мада нико са сигурношћу не тврди да је она немогућа. Једно је међутим сигурно, иста би имала превелике и несагледиве геополитичке последице.
Прогнозе се отприлике своде на следеће: Доњецк и Луганск ће пасти, али проруске снаге неће одустати већ ће напустити конвенционално ратовања и прећи у герилско ратовање, што значи да би овај простор могао још дуго времена бити немиран.
Поједини руски медији, цитирајући неименоване дипломатске изворе, објавили су прошлог месеца да се Кремљ спрема за слање "мировних снага" на исток Украјине. Сличне контингенте Русија има и на простору Придњестровља, Абхазије и Јужне Осетије. Но, ситуација на истоку Украјине далеко је комплекснија.
Проруске снаге су оствариле низ успеха на терену након избијања побуне против кијевских пучиста, но од онда, ствари су се знатно промениле. Украјинска војска је ојачала, ослањајући се на бројност и помоћ са Запада. Због тога су данас главна упоришта проруских снага, Доњецк и Луганск, под опсадом. Пре нешто више од месец дана поједини лидери проруских снага су говорили да је немогуће да се украјинска војска пробије до Доњецка. Данас је јасно да су њихове прогнозе биле врло погрешне.
Хуманитарна ситуација у овим градовима је јако лоша и због тога је Русија одлучила да пошаље хуманитарни конвој. Шта ће се даље дешавати, можемо само нагађати. Москва тврди да је са Кијевом постигла договор о достављању помоћи, док из Кијева поручују да нема шансе да ће допустити улазак руског конвоја на украјинску територију.
Војни аналитичар и пензионисани пуковник, Виктор Литовкин, сматра да улазак руских мировних снага не треба очекивати јер би одобрење за то морале дати УН, а самим тиме и САД и ЕУ, а то је немогуће. Други војни аналитичар, Михаил Барабанов, истиче како би потенцијални улазак мањег броја мировних снага из Русије био посве безначајан, пошто се процењује да украјинска војска има око 50.000 војника на овом простору.
Војни стручњак из руског опозиционог листа „Јежедњевни Журнал“, Александар Голтс, наводи да би потенцијалне руске мировне снаге само накратко помогле проруским снагама. Зато, Барабанов сматра да, једино општа инвазија у овом тренутку може да спаси побуну на терену. Наглашава да је украјинска војска већ поприлично исцрпљена те да би их руски удар врло лако протерао из источне Украјине.
Војни стратег из руске организације Центар за Анализу Стратегија и Технологија, Константин Макиенко, сматра да би Русија број војника на граници (који се тренутно процењује од 20.000 до 40.000) лако могла да подигне на 80.000. Међутим, стручњаци су подељени по питању колико би војника било потребно да се одбаци украјинска војска. Барабанов и Макиенко сматрају да би ове снаге биле довољне, док Голтс тврди да је потребно најмање 100.000 војника, и додаје како Русија није у стању да доведе толики број војника, преноси Москов Тајмс.
Сви се слажу да би, у случају инвазије, НАТО подржао украјинску војску, што оружјем што на друге начине. Но, такође истичу како то не би изазвало директан сукоб између НАТО савеза и руске војске. "Тако нешто се није десило ни на врхунцу Хладног рата, а неће се десити ни сада", рекао је Голтс.
На крају, сви војни стручњаци се слажу да проруске снаге неће моћи да задрже контролу над градовима, због чега ће ове снаге морати да пређу у герилу. Ако се то деси, сукоб потенцијално може трајати годинама. "Чак ни боље опремљене армије, као рецимо Американци у Ираку, нису успеле да поразе герилу", закључио је Голтс.