С варјачом брже до посла него са дипломом правника
Према последњим подацима Националне службе за запошљавање, на посао се, у просеку, чека 3,9 година.
Најбрже се запошљавају они који траже посао са факултетском дипломом. Највише се траже, дипломирани фармацеути, лекари – специјалисти гинекологије и акушерства, интерне медицине, офталмологије, педијатрије, епидемиологије, радиотерапије и других специјалности.
Затим биохемичари, математичари, професори немачког, италијанског, француског, српског језика, физике, хемије, технике и информатике.
Брзо се запошљавају и инжењери електротехнике, нарочито електромеханике и рачунарске технике, машински инжењери – конструктори, дипломирани грађевински инжењер са лиценцом „415”...
Од занатлија и средњошколаца, као и претходних година, до посла најлакше долазе заваривачи, аутомеханичари и механичари неких специјалности, књиговође, рачуновође, оператери на ЦНЦ машинама, односно компјутеризованим машинама.
Правници на танком леду
У 2014. посао се нудио 461 правнику, а последњег дана децембра на евиденцији НСЗ било их је 7.022.
Затим занимања везана за негу старих, као и здравствене неговатељице, медицинске сестре – инструментарке, козметичари, кувари, електротехничари електронике, рачунара, рачунарских мрежа и телекомуникација, техничари мехатронике, техничари за биотехнологију, техничари за компјутерско управљање и за обезбеђења. Нарочито ако имају радно искуство.
До посла најтеже долазе профили из области текстила и кожарства, и то помоћник прелца, прелац, кројач текстила, ткач, обрађивач коже и крзна... Мало је прилика за сервисне машинске техничаре, за пољопривредне машине, за текстилне машине, металостругаре, руковаоце пољопривредним машинама, ауто-лимаре, ауто-механичаре, воћарско-виноградарске техничаре, пољопривредне техничаре за производњу биља, техничаре дрвопрерађивачке технологије, техничаре прераде дрвета у стругари, техничаре озелењавања насеља и уређења предела, техничаре узгоја шума...
Ретко се траже дактилографи, биротехничари, правни техничари, као и матурант гимназије, наставници разредне наставе шестог степена, пише Политика.