Са оваквим предзнањем се иде у кафану: Лековитост клеке!
Клека се, осим за прављење ракије, користи и за лечење многих болести.
Клека је веома цењена у народној медицини. Сви њени делови су лековити, а нарочито њени плодови. Плод садржи бројне минерале, а у сто грама младих изданака клеке налази се чак 97 милиграма витамина Ц.
Због својих антибактеријских својстава, користи се за лечење инфективних болести плућа, док њена дијуретичка својства помажу у регулисању рада бубрега, стимулишу рад пробавног система и поспешују избацивање мокраће. Клека се такође потврдила и као одлична намирница против знојења, кашља, астме и назеба. Против главобоље треба само издробити плодове клеке и превити их на чело, наводи портал zenstvena.com.
Клека служи и за производњу истоимене ракије која се, осим за пиће, користи и за припрему облога у случају назеба и реуматизма.
Ипак, треба је користити обазриво, јер претерана употреба може довести до оштећења бубрега. Особама с осетљивим бубрезима не препоручује се ни чај, ни други напици од клеке, јер присутан терпентин може изазвати иритације и запаљење ових органа. Упозорење важи и за труднице, будући да ова биљка може довести до контракција матернице.