Обама на самиту Г20: САД су једина суперсила, Русија је претња по свет!
БРИЗБЕЈН - Девети састанак групе 20 најразвијенијих земаља света почео је данас у Бризбејну у Аустралији и трајаће два дана. Стигло је неких 4.000 делегата као и око 2.500 представника медија. Иако је предвиђено да главна тема самита буде економски опоравак и развој у свету, врло брзо су се као теме појавиле, пре свега, криза у Украјини, потом епидемија ебола и климатске промене.
Како је самит дошао у време када су Кијев и НАТО оптужили Русију за нове упаде преко украјинске границе с циљем јачања проруских снага у Доњецку и Луганску, било је многима јасно, и пре почетка самита, да ће питање Украјине поново доминирати састанком.
Уз то, недавни потези руске морнарице и руских ваздушних снага такође су изазвали забринутост многих западних земаља. Аустралија је упутила своју морнаричку флоту у међународне воде како би вршила надзор над активностима руских ратних бродова који се налазе у близини аустралијске североисточне обале.
Криза у Украјини
Као што то обично и бива, самит је отворен церемонијом. У овом случају, играчи су изводили традиционални плес аустралијских Абориџина, а затим су лидери Г20 имали неформални састанак и сликали се са аустралијским премијером Тонијем Еботом.
На радном састанку који је уследио, амерички председник Барак Обама започео је полемику изјавом да САД, као ''једина суперсила у свету'', предводе светску заједницу "у осуди руске агресије у Украјини, као и других претњи", наводи Ројтерс.
"Ми предводимо свет у борби против еболе у западној Африци и у пружању отпора агресији Русије у Украјини, која представља претњу по читав свет, као што смо видели у случају обарања малезијског путничког авиона у источној Украјини", поручио је Обама у говору на самиту Г20.
Обама је, такође, рекао да безбедносни поредак у Азији не сме бити заснован на "присили или застрашивању где велике државе малтретирају мале, већ на савезима и међусобној безбедности".
Путин је још пред почетак самита изјавио како се нада да би се на самиту ипак могло расправљати о економији, али изгледа да га удружени западни лидери већ увелико "чекају" с Украјином као главном темом. Убрзо је и из Кремља стигло обавештење у којем се каже да ''Русија не учествује у недавној ескалацији сукоба у југоисточној Украјини и да подржава примену прекида ватре договореног у септембру у Минску'', преноси Ројтерс.
Антируска реторика је у медијима добила замах почетком године, али јача заправо већ неколико година. Тачније, Путин је постао "бабарога" у тренутку када је јавно почео да противи "смени режима" у Сирији, осуђујући притом ранију НАТО агресију на Либију. Тада крећу медијски напади на Русију и руско вођство, што заправо показује да су синхронизовани уз спољнополитичка догађања.
Домаћин скупа, аустралијски премијер Тони Абот, оптужио је руског председника да жели да обнови "изгубљену славу царске Русије и Совјетског савеза", док је британски премијер Дејвид Камерон рекао да Русија "воли да напада мање земље".
Занимљиво је и то да је Абот, који је јутрос примио своје колеге из Г20, покушао да ''ублажи тензије'' у Бризбејну, замоливши лидере да се међусобно зову именом а не презименом, како би се створила "топлија атмосфера".
Ебола
Лидери Г20 су обећали да ће зауставити епидемију еболе у западној Африци, преноси АФП.
"Чланице Г20 су решене да учине све што је неопходно да се заустави епидемија еболе и реши проблем средњерочних економских и хуманитарних трошкова ове епидемије", поручили су лидери Г20 у саопштењу са самита.
Шефови држава и влада апеловали су на Светску банку и Међународни монетарни фонд да настави с подршком земљама у којима има највише оболелих од еболе, и да размотре све могуће механизме у циљу суочавања са евентуалним сличним кризама у будућности.
Климатске промене
Када је реч о климатским променама, председник Обама је изјавио у Бризбејну да недавни договор САД и Кине о новим циљевима у борби против климатских промена, показује да је договор о клими на светском нивоу могућ.
Амерички председник је рекао да је Кина први пут прихватила обавезе о клими, "што представља историјски корак", додајући да се та земље, као највећи загађивач атмосфере у свету, обавезала да до 2030. године смањи емисију штетних гасова са ефектом стаклене баште. САД су се, са своје стране, обавезале да до 2025. године смање ширење штетних гасова за 26 одсто.
Економија
О теми самита, светкој екононији и развоју, највише су разговарали лидери пет земаља у развоју - Бразила, Русије, Кине, Индије и Јужне Африке (БРИЦС). Притом су изразиле уверење да су њихове економије добро припремљене и спремне да се суоче са кризама
Представници тих земља у саопштењу, након састанка на маргинама Самита Г20 у Бризбејну, указали су да стабилна и дугорочна обнова није постигнута ни шест година после почетка глобалне финансијске кризе.
Лидери БРИЦС-а подржали су напоре Г20 у тој области, али и истакли да су потребне додатне мере за одржавање глобалне потражње, посебно од развијених земаља, преноси Итар Tass.
Погледајте још:
- Српско-руска вежба "Срем 2014": Војска Србије спремна на све изазове (ФОТО)
- РУСИЈА ОПКОЉАВА АМЕРИКУ: Патроле на атлантској, пацифичкој и обали Мексичког залива
- ПУТИН О САНКЦИЈАМА: Штетне и за Русију, и за Запад!