Савршена прича за унуке - човек који је поштедео Хитлеру живот
Хенри Тендеј је носилац Викторијиног крста, најзначајнијег британског одликовања за ратне заслуге. Он, међутим, није остао упамћен као човек који се борио за своју земљу, него као неко ко је пропустио прилику да спречи Други светски рат.
Наиме, прича каже да је у јеку Првог светског рата, Тендеј уперио пушку у рањеног немачког војника. У питању је био човек који је већ преживео три рањавања и који је опет погледао смрт у очи. Тендеј је те ноћи такође био рањен и погледавши Немца, сажалио се и одлучио да поступи људски - поштедео му је живот.
Савршена прича за унуке
Ова прича је имала потенцијал да постане савршена прича за унуке, али се претворила у Хенријеву ноћну мору и питање које је поставио цео свет - шта би било да је пуцао.
Енглез је овај терет носио са собом до смрти осећајући да је могао да спаси огроман број људи од патње и смрти и спречи да од хероја, једног од најодликованијих британских војника, постане човек који није стао на пут највећем зликовцу људске историје.
Иронија је да Тендеј двадесет година није знао коме је те ноћи поштедео живот, све до тренутка када га је телефоном позвао лично британски премијер Невил Чемберлин.
Телефонски разговор са премијером
Прича каже да је британски премијер рекао Тендеју да му је Хитлер приликом сусрета показао репродукцију ''Раскршћа у Менину'', сликара Фортунина Матаниеа. Овај сликар је био познат по строгом приступу историјским чињеницама. На слици коју је Хитлер показао британском премијеру био је Хенри. Матание је наводно у новинама видео фотографију на којој Тендеј носи рањенике, а како је у питању било место на ком се одвија призор са његове слике, решио је да га уврсти у композицију. Тако је Хитлер препознао човека који му је дозволио да живи.
Хитлер је тад показао Тендеја прстом и рекао Чемберлену да пренесе поздраве и захвалност војнику који му је поштедео живот. Поклопивши слушалицу, Хенри је остао поражен.
Пут за пакао поплочан добрим намерама
Саосећање и људскост довели су до тога да храбри британски војник до смрти живи са сумњама и кривицом. Ми се нећемо бавити древним етичким питањем оправданости убиства да би се спасили животи.
Али ћемо подсетити на климу у Немачкој у предвечерје Другог светског рата коју је и наш славни писац Милош Црњански осетио и забележио у свом раду. Репови који су се вукли за Првим светским ратом, нерашчишћена питања и односи, можда би изродили неког другог Хитлера и довели до не мање срамних и језивих страдања.
Погледајте и:
- Како је Живојин Мишић очитао лекцију Аустроугарима
- РАТНА ПРОПАГАНДА: Моћно оружје у Првом светском рату
- 12 невероватних чињеница о Првом светском рату које вероватно нисте знали
- СТРОГО ЧУВАНА ТАЈНА: Мистерија Хитлерове тајне војске разоткривена
- ШТА СУ ЈЕЛИ ДИКТАТОРИ: Стаљин месо, Хитлер биљке, а Иди Амин људе