СЕЋАЊЕ НА БЛАЈБУРГ: Врх Хрватске поново одао почаст убијеним усташама
Комеморација поводом 70-те годишњице "Блајбуршког масакра" одржана је данас уз присуство рекордног броја посетиоца и усташких обележја.
Према подацима аустријске Службе за обезбеђивање установнисти и борбу против тероризма (ЛВТ) комемомрацији је присуствовало је 25.000 људи. Ово је, како преноси АПА, до сада највећи број од одржавања годишње комеморације у аустријском градићу надомак словеначке границе.
У комеморативној поворци, поред ројних застава, биле су и оне са усташким натписом "За дом спремни". "Током званичне комеморације није било инцидената. Нисмо морали ни деловати због кршења закона о забрани коришћења симбола Трећег рајха", казао је Хелмут Мајер шеф ЛВТ Корушке агенцији АПА.
Главни изазов за ЛВТ и полицију, како је објаснио, није било водити рачуна о забрањеним ознакама и заставама, већ заштита присутних политичара из Хрватске и Босне.
Кардинал Бозанић: Крај Другог светског рата означио је "почетак блајбуршке трагедије хрватског народа"
"Пре 70 година, када је велики део Европе и света славио ослобођење од тоталитарних идеологија зла, ми месец мај 1945. памтимо по страшним покољима, злочинима против човечности почињеним под знаком звезде петокраке", рекао је на Блајбуршком пољу загребачки надбискуп, кардинал Јосип Бозанић, пренела је агенција Хина.
Он је рекао да је по завршетку Другог светског рата "почела блајбуршка трагедија хрватског народа, тај злочин против човечности што га је системски извршила југословенска војска под знаком црвене звезде петокраке".
Бозанић је изразио жаљење што у Хрватској последњих година неки поново желе да оживе сукобе и старе иделошке поделе и додао да се "насупрот домољубном антифашистичком отпору из Другог светског рата данас појављује нека нова идеологија антифашизма коју не налазимо у савремености других европских земаља".
"Измишљање неке фашизације Хрватске храни ту идеологију... не допуштајући да хрватско друштво расте у слободи, заједништву и суживоту", додао је хрватски кардинал.
Комеморација на блајбуршком пољу одржана је у у организацији Почасног блајбуршког вода и под покровитељством председнице Хрватске Колинде Грабар-Китаровић и члана Председништва БиХ из реда хрватског народа Драгана Човића. На комеморацији је била делегација Хрватске демократске заједнице, али нико из владе премијера Зорана Милановића.
Колинада у тајности одала почаст убијеним усташким војницима
Иако је раније најавила да ће учествовати на комеморацији у Блајбургу, Грабар-Китаровићева је у четвртак у тајности, без пратње медија, положила венце и запалила свеће на Блајбуршком пољу. Недавно је на сличан начин, без најаве и у тајности, посетила и Јасеновац, поводом 70. годишњице пробоја затвореника из тог усташког концентрационог логора.
За разлику од премијера и председника Сабора, предсеница Хрватске ове године није била на званичној комеморацији у Јасеновцу, што је изазвало критике у јавности, које су се појачале пошто је најавила да ће учествовати на комеморацији на Блајбургу.
На тим комеморацијима, на којима је протеклих година била врло видљива усташка иконографија, никад није било високих хрватских функционера. Неколико премијера и бивши председник Иво Јосиповић положили су цвеће код спомен-плоче на Блајбуршком пољу, али у време кад није било комеморације.
Блајбуршком трагедијом назива се страдање припадника поражених војних формација у Другом светском рату, али и цивила који су хтели да се предају савезничким снагама, али су их оне предале југословенској војсци.
Део заробљених одмах је убијен, а део је следећих неколико месеци у маршевима смрти вођен кроз целу бившу Југославију. Број убијених до данас није тачно утврђен, а процењује се да је страдало више десетина хиљада.