СЕЈУ ГРОБЉА ШИРОМ СВЕТА: Све занима - где се сахрањују мигранти?! (УЗНЕМИРУЈУЋИ ФОТО)
Више од 1.250 миграната - неименованих мушкараца, жена и деце сахрањени су у необележеним гробницама на 70 гробаља у Турској, Грчкој и Италији у претходне две године.
Реч је о мигрантима од којих је већина погинула у покушају да пређе Медитеран како би стигли у Европу, показало је истраживање које је спровео BBC.
Према подацима међународне организације ИОМ, већина је нестала у дубинама мора, али многа тела су таласи избацили на плаже Грчке, Италије и Турске.
БИО ЈЕ НОВИНАР И МАНЕКЕН, А САДА ЈЕ МИГРАНТ: Можда се нећемо чути сутра, јер ћу бити мртав (ФОТО)
BBC је спровео истрагу да ли постоји евиденција ко је погинуо, где су сахрањени и како њихова родбина може да сазна да ли су тела њихових ближњих нестала или су пронађена и сахрањена у NN гробницама по Европи.
ЛЕТЕ КАМЕНИЦЕ И МЕТАЛНЕ ШИПКЕ У ИДОМЕНИЈУ: Чак 300 миграната учествује у сукобима! (ФОТО)
У просеку, 10 људи дневно погине покушавајући да пређе Медитеран од 2014. године, а најмање једна особа сваки дан буде сахрањена у необележеном гробу, преноси BBC.
Тела често избаци море данима или чак недељама након бродолома, услед чега се тела проналазе на обали у фази распадања због чега је идентификација додатно отежана. Није ретко да се целе породице удаве и да нема преживелих који би могли да идентификују тела.
Добијање прецизног броја миграната сахрањених у необележеним гробницама је тешко. Истраживање BBC-ija је спроведено на основу расположивих података и сарадње са локалним званичницима, али бројке су, у најбољем случају, само приближне реалности.
"МЕРКЕЛ МОРА ДА ОДЕ": Око 1.000 људи у Берлину протестује због политике немачке канцеларке
Локалне власти у Грчкој и Турској су признале да имају велике проблеме да изађу на крај са приливом миграната и да немају органе који би се бавили искључиво евиденцијом броја тела која су пронађена на њиховим обалама.
BBC истраживање је фокусирано на подацима из Италије, Грчке и Турске. Већина олупина са лешевима миграната су пронађене у јужном Медитерану. Врло је вероватно да су мигранти који су погинули на путу ка Европи сахрањени у необележеним гробницама и у Либији, али због безбедносне ситуација није могуће прикупљање података, кажу репортери BBC-a.
Смртоносни пут од Северне Африке до острва Лампедуза
Поред тога, 880 необележених гробница на гробљу Килиос у Истанбулу нису укључени у укупан број, јер владини званичници не могу да потврде колико је миграната међу NN телима.
Најсмртоноснија потапања бродова су се догодила на путу од Северне Африке до острва Лампедуза у Италији. Морски путеви ка Малти, Лампедузи и Сицилији су дужи и опаснији него прелазак Егејског мора из Турске до Грчке, чак и у условима пренатрпаних чамаца неподобних за пловидбу.
Око 80 посто од милион миграната, који су стигли у ЕУ преко мора 2015, ишли су преко источног Медитерана од Турске до Грчке.
Стотине се подавило због лоших пловила
Иако Егејско острво Лезбос раздваја само 10 километара од Турске, стотине људи се удавило због оронулих гумених чамаца или малих, трулих дрвених пловила.
- Свако, од НВО, преко владе до волонтера су фокусирани на оне који преживе путовање, али ретко ко се запита шта је са онима који су се удавили - каже Мохамед Наим, авганистански волонтер, бивши мигрант који живи на Лезбосу од када је педалином стигао из Турске.
Након бројних бродолома, централно гробље на Лезбосу више није имало простора за гробнице. Локалне власти су издвојиле парцелу поред маслињака у удаљеном селу Като Триос за сахрањивање искључиво NN миграната.
Званична процедура регистрације неидентификованих лешева миграната је слична у Турској, Грчкој и Италији. Тело се фотографише, испитује, ставе се идентификационе ознаке и узме ДНК узорак. Али овај процес се ретко поштује из различитих разлога. На пример, грчка острва уопште немају мртвозорника.
ПОТОНУО ЧАМАЦ: Нестале 84 особе!
У Италији овај процес води Национална служба за нестала лица. У овом тренутку, најмање две трећине свог рада посвећен је идентификацији несталих миграната, каже шеф ове службе Виторио Пискатели.
- Ми желимо да им врати мало достојанства са именом на гробу уместо само шестоцифреног броја - каже Пискатели.
Мигранти користе и друштвене мреже на које каче фотографије и снимке које сами фотографишу или су објавили медији. У акцијама скупљања лешева на обалама или личних фотографија лица преминуулих, родбина са Истока покушава да препозна своје најближе како би ушли у траг да ли су живи и, ако нису, где би могла да буду њихова тела, пише BBC.