Селаковић: Следеће недеље детаљни план за поглавље 23
БЕОГРАД - Министар правде Никола Селаковић најавио је да ће следеће недеље то министарство поднети трећи нацрт Акционог плана за преговарачко поглавље 23, који ће бити најдетаљније израђена верзија уз учешће више од 45 различитих институција.
Селаковић је на седници парламентарног Одбора за стабилизацију и придруживање ЕУ и Србије, рекао да је поглавље 23 политичко поглавље, и да је његова тежина у томе што велики број питања која се разматрају нису обухваћена правним тековинама ЕУ. Он је истакао да је циљ да правосуђе у Србији буде независно, непристрасно и ефикасно, али и стручно и одговорно.
Реч је, како је објаснио, о изузетно тешком процесу јер је правосуђе систем који у свакој држави спада у ред најконзервативњих система. Селаковић је истакао да је реформа правосуђа изузетно важна за јачање поверења грађана, али и инвеститора, у правну сигурност у Србији.
“У друштву у којем постоји правна сигурност и предвидивост, инвеститори, као и грађани, ће имати више поверења у инститиције”, рекао је Селаковић.
Он је рекао и да је окосница рада Министарства правде, као и судства, јавног тужилаштва и адвокатуре, окренута формирању, односно јачању, Правосудне академије, која је веома значајна за реформу правосуђа.
Говорећи о основним правима, Селаковић се осврнуо на тему ратних злочина и истакао да се билатерални проблеми решавају кроз билатерални дијалог, како се не би оптерећивао процес европских интеграција.
“Управо формирамо радну групу за израду Стратегије за процесуирање ратних злочина”, рекао је Селаковић и додао да ће и на томе радити већи број институција.
Министар је рекао да је на пољу сарадње са независним контролним телима урађено много, као и да је у разматрању нацрта акционог плана Министарство правде било у дијалогу са повереником за заштиту података о личности. Говорећи о дијалогу Београда и Приштине, Селаковић је указао да је влада показала озбиљност, одговорност и конструктивност и нагласила потребу за уважавањем и српског и албанског становништва на Косову.
“Сад је потребно спровести Споразум о правосуђу”, закључио је Селаковић, подсетивши да је тај споразум било веома тешко постићи.
Говорећи о медијским слободама, Селаковић је рекао да је актуелна влада учинила више од било које претходне, да се ради на расветљавању случајева убистава новинара и да је слобода речи широко распрострањена.
“Постоје многи проблеми, али они су почели да се решавају усвајањем три медијска закона”, рекао је Селаковић.