СЕЗОНСКИ ПОСЛОВИ ПАРАВАН ЗА ТРГОВИНУ ЉУДИМА: Добро проверавајте огласе за посао!
БЕОГРАД - Сезонски послови могу да буду параван за новчану превару, али и за трговину људима и зато би требало проверавати сваку сумњиву пословну понуду, рекла је координатор за односе са јавношћу организације Астра Катарина Ивановић.
Наводећи да преваре радника варирају од новчаних превара до радне експлоатације као најтежег облика трговине људима, Ивановић је рекла да је организација Астра од почетка године добила 50 пријава различитих фирми, послодаваца и агенција за запошљавање.
Сумњива пословна понуда - параван за трговину људима
''Svaka сумњива пословна понуда може бити параван за трговину људима и увек говоримо да су такве особе под ризиком и да би их управо зато требало проверити. Свим грађанима који траже сезонске, привремене послове или траже стално запослење увек саветујемо да добро провере преко којих послодаваца и фирми одлазе у иностранство, али и на послове у нашој земљи'', рекла је Ивановић.
Према њеним речима, најчесћи послови јесу сезонски - брање воћа у иностранству, рад у кући или у хотелима, моделинг.
Обавезна провера пословних понуда
Како каже, то су све понуде које изгледају поприлично реално те је нормално да грађани, када се погледа целокупна ситуација у којој живимо, прихватају сумњиве понуде и не обазиру се толико на оно што им се нуди.
''Stalno апелујемо на грађане да путем Астриног СОС телефона провере понуде јер наше консултанткиње обраћају пажњу на доста детаља за које грађани или не знају или на које нису навикли'', рекла је Ивановић.
Она је истакла да људи који желе да иду на рад у иностранство морају да знају да по радну визу морају да оду лично и да она не може да се добије преко агенције, односно да више не постоје групне визе које се добијају за рад у иностранству.
Проверити и агенцију која вас повезује са послодавцем
Она саветује да се уговор о раду не потписује само с послодавцем за кога ће радити у иностранству, већ да се провери, уколико иду преко агенције за запошљавање, да ли она поседује лиценцу. Организација се суочавала са агенцијама које поседују лиценцу, али не послују скроз регуларно, па је битно проверити послодавца колико год је могуће и треба знати да ли је фирма преко које иду регистрована на адресу на којој се налази.
''To је превентива коју би требало да предузму. Осим тога требало би и да се распитају о радном законодавству земаља у које иду'', рекла је Ивановић.
Жртве трговине људима-мушкарци
Наводећи да су се Астри најчешће обраћали грађани за сезонске послове у западној Европи и да се то обично односило на брање воћа, она је истакла да су према статистици идентификоване жртаве трговине људима у циљу радне експлатације мушкарци који су били радно експлатисани на грађевини у Русији.
''Подаци од прошле године показују да се статистика индентификованих жртава трговине људима поприлично изменила. Сада имамо 80 одсто мушкараца који су препознати као жртве трговине људима у циљу радне експлоатације. Радна екплоатација је најдоминантнији облик, а до сада је то била сексуална екасплоатација којој су обично биле изложене жене'', рекла је Ивановић.