СКАНДАЛ У СКУПШТИНИ: Током расправе о цензури Живковић вређао новинаре
БЕОГРАД - Седница Одбора за културу и информисање претворила се у жучну расправу, а лидер Нове странке Зоран Живковић изнео је низ увреда на новинарску професију, па чак и вређао поједине присутне уреднике.
Иако је опозиција предходних недеља инсистирала да се на Одбора за културу и информисање расправља о томе да ли постоји цензура у Србији, Демократска странка је првобитно одбила предлог владајуће Српске напредне странке да сви присутни новинари и уредници имају по 10 минута времена за излагање, како би дали свој став о питању корупције.
„Новинари и уредници би пре свих требало да изнесу да ли у Србији има цензуре. Они су најпозванији да говоре о томе. Бесмислено је да расправљамо о цензури, а да они први не добију реч“, образложио је свој предлог посланик СНС Владимир Ђукановић.
Међутим, председник одбора и посланик ДС Весна Марјановић одбила је предлог СНС уз образложење да би тиме био прекршен пословник. Предлогу се успротивила и посланик ДС Александра Јерков. Уследила је расправа и прекид седнице. У наставку седнице донета је одлука да ће и новинари добити могућност да се обрате, али након народних посланика.
Посланик СНС Владимир Ђукановић је негирао да власт врши цензуру медија и апеловао на медије да слободно пишу и критикују власт.
„Молим вас да слободно критички извештавате о раду власти. Нама је ваша критика потребна“, рекао је Ђукановић.
ЂУКАНОВИЋ: Власт дужна да трпи критике
Владимир Ђукановић је рекао да медији имају право и обавезу да критикују политичаре.
"Данас су два медија написала да сам фашиста али ја нећу престати да им дајем изјаве јер медији треба што више да нас критикују под условом да не дирају наше породице. Без критике медија, свака власт ће имати проблеме. Ја сам као посланик дужан да трпим критике медија", рекао је Ђукановић.
Говорећи о цензури, Ђукановић је цитирао извештај некадашњег председнка Савета за борбу против корупције Верице Бараћ из 2011. године у коме је изнела оптужбу да Драган Ђилас и Срђан Шапер контролишу медије. Он је подсетио и на извештај Европске комисије која је сматрала да су приватизације медија у време власти ДС спроведене на споран начин.
Председник Нове странке Зоран Живковић рекао је „да они који не виде цензуру у Србији или имају проблем са перцепцијом или су плаћеници и олош“.
Он је рекао да постоји више врста новинара у Србији, да су део њих "плаћеници", а да је део "заплашен". Живковић је рекао да се новинари могу "купити за 300 евра", па је више пута као квалификацију за запослене у медијима употребио речи попут "олош" и "зло".
На Живковићеве увреде су гласним негодовањем реаговали поједини уредници и новинари.
Уредница Политике Љиљана Смајловић је рекла да је излагање лидера НС Зорана Живковића, који је рекао да су "новинари или купљени за 300 евра, или уплашени" - непристојно.
"То што он каже је један став који овде постоји дуго времена, а то је да су новинари 'купљени, уплашени и продати' ако говоре оно што се мени не свиђа", рекла је Смајловићева.
Главни и одговорни уредник листа "Информер" Драган Ј. Вучићевић је рекао да се прави атмосфера цензуре да би се створила слика о злим људима који владају.
Он је "колеге новинаре" који су данас били на седници скупштинског Одбора за културу, питао где су били 2008. године када је смењена Љиљана Смајловић са места главне и одговорне уреднице "Политике".
"Ти који се сада буне испред телевизије Б92 због емисије 'Утисак недеље' Оље Бећковић, нису се тада бунили", рекао је он постављајући питање ко је, како и по чијем налогу, продао РТВ Б92 и откуд "том неком" образ да новом власнику говори шта ће да емитује.
Вучићевић је рекао да је четири пута звао лидера Демократске странке Бојана Пајтића у своју емисију "Тешка реч" на Телевизији Пинк, али да је он сва четири пута "измишљао разлоге да не дође“.
"Зашто то ради? Да би могао да прича о цензури!", оценио је Вучићевић и упитао како може да се говори о цензури када му је наочиглед свих, посланик Зоран Живковић добацио "смраде!".
Седница Одбора Скупштине Србије за културу и информисање била је прекинута на кратко током излагања директорке Студија Б Иване Вучићевић док је објашњавала зашто је избацила из програма емисију "Сарапин проблем" аутора Предрага Сарапе.
Објашњавајући разлоге, Ивана Вучићевић је рекла да је Сарапа био у "видно алкохолисаном стању сваки пут".
Седницу је обележила и дискусија између председника Нове странке Зорана Живковића са министром културе и информисања Иваном Тасовцем.
Прочитајте: Ево како је Тасовац одговорио Живковићу
После шесточасовне жучне расправе Одбор за културу и информисање усвојио је пет закључака. Усвојеним закључцима се подржавају медијске слободе и активности надлежних државних органа на спречавању сваког евентуалног покушаја цензуре над медијима.