SKANDAL U SKUPŠTINI: Tokom rasprave o cenzuri Živković vređao novinare
BEOGRAD - Sednica Odbora za kulturu i informisanje pretvorila se u žučnu raspravu, a lider Nove stranke Zoran Živković izneo je niz uvreda na novinarsku profesiju, pa čak i vređao pojedine prisutne urednike.
Iako je opozicija predhodnih nedelja insistirala da se na Odbora za kulturu i informisanje raspravlja o tome da li postoji cenzura u Srbiji, Demokratska stranka je prvobitno odbila predlog vladajuće Srpske napredne stranke da svi prisutni novinari i urednici imaju po 10 minuta vremena za izlaganje, kako bi dali svoj stav o pitanju korupcije.
„Novinari i urednici bi pre svih trebalo da iznesu da li u Srbiji ima cenzure. Oni su najpozvaniji da govore o tome. Besmisleno je da raspravljamo o cenzuri, a da oni prvi ne dobiju reč“, obrazložio je svoj predlog poslanik SNS Vladimir Đukanović.
Međutim, predsednik odbora i poslanik DS Vesna Marjanović odbila je predlog SNS uz obrazloženje da bi time bio prekršen poslovnik. Predlogu se usprotivila i poslanik DS Aleksandra Jerkov. Usledila je rasprava i prekid sednice. U nastavku sednice doneta je odluka da će i novinari dobiti mogućnost da se obrate, ali nakon narodnih poslanika.
Poslanik SNS Vladimir Đukanović je negirao da vlast vrši cenzuru medija i apelovao na medije da slobodno pišu i kritikuju vlast.
„Molim vas da slobodno kritički izveštavate o radu vlasti. Nama je vaša kritika potrebna“, rekao je Đukanović.
ĐUKANOVIĆ: Vlast dužna da trpi kritike
Vladimir Đukanović je rekao da mediji imaju pravo i obavezu da kritikuju političare.
"Danas su dva medija napisala da sam fašista ali ja neću prestati da im dajem izjave jer mediji treba što više da nas kritikuju pod uslovom da ne diraju naše porodice. Bez kritike medija, svaka vlast će imati probleme. Ja sam kao poslanik dužan da trpim kritike medija", rekao je Djukanović.
Govoreći o cenzuri, Đukanović je citirao izveštaj nekadašnjeg predsednka Saveta za borbu protiv korupcije Verice Barać iz 2011. godine u kome je iznela optužbu da Dragan Đilas i Srđan Šaper kontrolišu medije. On je podsetio i na izveštaj Evropske komisije koja je smatrala da su privatizacije medija u vreme vlasti DS sprovedene na sporan način.
Predsednik Nove stranke Zoran Živković rekao je „da oni koji ne vide cenzuru u Srbiji ili imaju problem sa percepcijom ili su plaćenici i ološ“.
On je rekao da postoji više vrsta novinara u Srbiji, da su deo njih "plaćenici", a da je deo "zaplašen". Živković je rekao da se novinari mogu "kupiti za 300 evra", pa je više puta kao kvalifikaciju za zaposlene u medijima upotrebio reči poput "ološ" i "zlo".
Na Živkovićeve uvrede su glasnim negodovanjem reagovali pojedini urednici i novinari.
Urednica Politike Ljiljana Smajlović je rekla da je izlaganje lidera NS Zorana Živkovića, koji je rekao da su "novinari ili kupljeni za 300 evra, ili uplašeni" - nepristojno.
"To što on kaže je jedan stav koji ovde postoji dugo vremena, a to je da su novinari 'kupljeni, uplašeni i prodati' ako govore ono što se meni ne sviđa", rekla je Smajlovićeva.
Glavni i odgovorni urednik lista "Informer" Dragan J. Vučićević je rekao da se pravi atmosfera cenzure da bi se stvorila slika o zlim ljudima koji vladaju.
On je "kolege novinare" koji su danas bili na sednici skupštinskog Odbora za kulturu, pitao gde su bili 2008. godine kada je smenjena Ljiljana Smajlović sa mesta glavne i odgovorne urednice "Politike".
"Ti koji se sada bune ispred televizije B92 zbog emisije 'Utisak nedelje' Olje Bećković, nisu se tada bunili", rekao je on postavljajući pitanje ko je, kako i po čijem nalogu, prodao RTV B92 i otkud "tom nekom" obraz da novom vlasniku govori šta će da emituje.
Vučićević je rekao da je četiri puta zvao lidera Demokratske stranke Bojana Pajtića u svoju emisiju "Teška reč" na Televiziji Pink, ali da je on sva četiri puta "izmišljao razloge da ne dođe“.
"Zašto to radi? Da bi mogao da priča o cenzuri!", ocenio je Vučićević i upitao kako može da se govori o cenzuri kada mu je naočigled svih, poslanik Zoran Živković dobacio "smrade!".
Sednica Odbora Skupštine Srbije za kulturu i informisanje bila je prekinuta na kratko tokom izlaganja direktorke Studija B Ivane Vučićević dok je objašnjavala zašto je izbacila iz programa emisiju "Sarapin problem" autora Predraga Sarape.
Objašnjavajući razloge, Ivana Vučićević je rekla da je Sarapa bio u "vidno alkoholisanom stanju svaki put".
Sednicu je obeležila i diskusija između predsednika Nove stranke Zorana Živkovića sa ministrom kulture i informisanja Ivanom Tasovcem.
Pročitajte: Evo kako je Tasovac odgovorio Živkoviću
Posle šestočasovne žučne rasprave Odbor za kulturu i informisanje usvojio je pet zaključaka. Usvojenim zaključcima se podržavaju medijske slobode i aktivnosti nadležnih državnih organa na sprečavanju svakog eventualnog pokušaja cenzure nad medijima.