СКУПА АЛБАНСКА АВАНТУРА: Кажу да беже због немаштине, а дају огромне паре за пут!
Као разлог напуштања јужне српске покрајине, Албанци махом наводе незапосленост и тешку финансијску ситуацију, али количина новца коју потроше како би одатле отишли доводи у питање истинитост оваквих тврдњи.
Албанци са Косова масовно се селе, а према информацијама које преноси велики број медија чак 500 људи дневно креће ка Србији.
Њихова прва станица је прелаз Мердаре, а потом се крећу Србијом где стижу до Суботице, која је успутна станица ка Мађарској одакле одлазе ка земљама Европске уније, најчешће Немачкој.
Према незваничним подацима у току 2014. године 1,2 милиона људи прешло је Мердаре, а у највећем броју случајева реч је о Албанцима.
У аутобусима којима започињу своје путешествије често има по четири пута више људи него што има седишта. То их, међутим, не зауставља док аутобуски превозници отварају нове линије задовољно трљајући руке. До Суботице се може доћи и таксијем који наводно кошта око 300 евра по особи, док превоз од Суботице до околних ''кријумчара'' стаје 30 евра. С обзиром да, у највећем броју случајева, породично крећу ка Европској унији, а албанске породице су познате по великом броју чланова, јасно је да их ова авантура папрено кошта.
#Kosovo - фаилед #independence. Corruption, poverty, unemployment, организед цриме, дисцриминатион - #instakosovo pic.twitter.com/2js7MTut3A
— Косово анд Метохија (@KosmetNow) February 6, 2015
Све то важи у случају да Албанци који беже поседују српска документа. Уколико то није случај, и то се плаћа. Када је талас миграције започео, српска документа су могла да се набаве за око 100 евра. Са издатим папирима и било којим старим документом у џепу, могли су да се запуте ка Србији где потпуно регуларно, исписивањем из свог места боравка на Космету, добијају биометријску личну карту и пасош.
Према неким информацијама, за регулисање боравишта у централној Србији, као и за мито запосленима у администрацији како би брже добили српска документа, Албанци су плаћали од 2.000 до 7.000 хиљада евра. Најпре су плаћали особама које би их за новац пријављивале на својој адреси, јер им је боравиште у Србији ван КиМ био неопходан услов да од српских органа добију неопходна документа.
Само у јануару ове године азил у Мађарској је затражило 10.188 косовских Албанаца, како је саопштила амбасада Мађарске.
Они који границу прелазе илегално, на пограничној зони између Мађарске и Србије прелазе канал, преко који је њихов мост ка западној Европи, а прелазак границе кошта их и до 800 евра, а према информацијама које круже у медијима, само за једну деоницу пута у близини границе, дугачку свега један километар, плаћају чак 800 евра.
Цифре од којих се врти у глави
У најбољем случају, уколико поседује српска документа, петочлана албанска породица за напуштање Косова и кретање ка ЕУ мора да издвоји најмање 1.500 евра за долазак до Суботице. Са друге стране, уколико петочлана породица напушта Косово без српских докумената које плаћа 7.000 евра по члану, са превозом који целу породицу само до Суботице кошта 1.500 евра, од Суботице до кријумчара 150 евра и са преласком границе преко канала који целу породицу кошта 4.000 евра, односно 800 по члану, долазимо до тога да их путовање изађе 40.650 евра.
Погледајте и:
- ПЛАЧ ДЕЦЕ, ВРИСКА МАЈКИ: Албанци панично беже са КиМ, шта се то спрема?! (ВИДЕО)
- АЛБАНЦИ НАЈЗАД ПРИЗНАЛИ: Бежимо јер нас терају у рат!
- ПРЕКО КАНАЛА, ПА КРОЗ ШУМУ: Овако Албанци прелазе границу (ВИДЕО)