Скупштина Србије изабрала председника Мају Гојковић и шест потпредседника
БЕОГРАД - Скупштина Србије данас је јавном прозивком посланика изабрала шест потпредседника, пошто је претходно посланица СНС Маја Гојковић на исти начин изабрана за председницу парламента.
15.05 Изабрано шест потпредседника парламента
Скупштина је без расправе за потпредседнике изабрала Верољуба Арсића и Игора Бечића из СНС, из редова демократа Гордану Чомић, која је ту функцију обављала и у претходном сазиву, из НДС Нинослава Стојадиновића, из СДПС Владимира Маринковића, а из ПУПС Константина Арсеновића, који је такође био потпредседник у прошлом сазиву.
Посланици су јавно, прозивком, гласали за све потпредседнике одједном, пошто је претходно постигнут договор о кандидатима за те функције. За избор је гласало 213 посланика, против је био један, док су два посланика била уздржана.
Потпредседници су затим заузели место за столом председавајућег.
За секретара парламента, са 199 гласова "за", изабрана је Јана Љубичић, која је и у прошлом сазиву обављала ту функцију.
Да би скупштина била конституисана, потребно је да се изаберу и радна тела.
14.42 Циљеви: развој демократије, транспарентност и толеранција
Новоизабрана председница Скупштине Србије Маја Гојковић изјавила је данас да ће у свом мандату настојати да оствари три циља - даљи развој демократије у парламенту, отвореност и транспаретност у раду и развијање духа толеранције.
Гојковић је у првој изјави новинарима након избора рекла да је свесна одговорности функције на коју је изабрана, а обећала је и да неће бити разлике у односу према посланицима владајуће већине и опозиције, како у њиховим правима тако и у обавезама.
''Захваљујем се посланицима на данашњем избору за председника скупштине. Свесна сам одговорности и привилегије да будем прва међу једнакима у парламенту. Зацртала сам три циља која ћу се трудити да испуним у мандату'', рекла је Гојковић.
14.02 Гојковић: Наставићу да развијам демократију и толеранцију
Новоизабрана председница Скупштине Србије Маја Гојковић изјавила је данас да ће наставити да ради на развоју демократије у парламенту, неговању духа толеранције и обећала да ће сви посланици бити једнаки у својим правима, али и обавезама.
Она се захвалила посланицима на ономе што су рекли о њој током дебате и додала да обећава, иако је то, како је оценила, остало неизречено, да ће сви посланици бити једнаки у својим правима и обавезама, без обзира да ли су у опозицији или припадају владајућоиј већини.
"Највише пажње сам обратила на оно шта су посланици рекли за мој избор. Можда је било чудно и ћутање неких посланика, а после дугогодишње праксе посланика, то ћутање се може тумачити као значајно", оценила је Гојковић.
13.38 Изабрана Маја Гојковић
За новог председника Скупштине Србије је већином гласова изабрана Маја Гојковић, посланик СНС и функционерка те странке.
Гласало се јавно, односно прозивком посланика. Скупштина Србије у новом сазиву имаће и шест потпредседника, о којима ће се такође гласати, а кандидати из редова СНС су Верољуб Арсић и Игор Бечић, из ДС Гордана Чомић, из НДС Нинослав Стојадиновић, из СДПС Владимир Маринковић и из ПУПС Константин Арсеновић.
13.10 Избор Маје Гојковић прозивком
Скупштина Србије завршила је расправу о избору председника парламента, а о избору ће се одлучити јавним гласањем.
Парламент је већином гласова одлучило да се избор председника скупштине обави прозивком, а једини кандидат за ту функцију је посланик и функционер СНС Маја Гојковић.
Према Пословнику о раду, о кандидату за председника скупштине отвара се претрес, након чега председавајући утврђује листу кандидата по азбучном реду презимена. Пре приступања избору председника одлучује се да ли ће гласање бити тајно или јавно, а уколико се одлучи да се гласа јавно, гласа се прозивком. За председника Скупштине Србије изабран је посланик за кога је гласала већина од укупног броја.
Скупштина утврдује број потпредседника на предлог председника Народне скупштине, а као и код избора председника, и овде најмање 30 посланика може да предложи једног или више кандидата за потпредседника.
После избора првог међу једнакима и потпредседника скупштине, сутра би требало да на дневном реду буду предлози закона о влади и о министарствима, о којима би се гласало у суботу, 26. априла.
12.28 Полемика ДС-а и СНС-а
Расправу о избору Маје Гојковић за председника Скупштине Србије обележила је полемика посланика ДС-а Драгана Шутановца и посланика СНС-а.
Према речима Шутановца, актуелна већина у скупштини би опозицију требало да негује и да „буде према њој нежна“ и поновио да је ДС једина опозиција у парламенту.
Тема је била промена и примена Пословника о раду скупштине.
Нов пословник ће, када буде усвојен, бити такав да ће важити не само један мандат и за једну владу и већину, већ да ће моћи дуго да се користи.„Гледамо у ваше грешке и не желимо да их понављамо“, поручио је заменик шефа посланика СНС Верољуб Арсић посланику ДС-а Драгану Шутановцу.
11.53 Подршка већине Маји Гојковић
Подршку избору Маје Гојковић за председника Скупштине Србија данас су најавиле све посланичке групе, сем Демократске странке која ће бити против и НДС која ће бити уздржана.
Шеф посланичке групе СНС Зоран Бабић рекао је да Гојковићевој жели да ради у демократском духу, да се укрштају политички ставови расправља у атмосфери поштовања, да се траже тачке спајања, а не да се копају и продубљују ровови.
За СНС је било важно да је Гојковићева толерантна, спремна на компромисе и договоре и верујемо да ће у раду скупштине успети да са свим посланичким групама створи демократску афмосферу и да ће грађани видети да смо у озбиљном послу заједно, без политичких разлика“, рекао је Бабић.
11.08 Почела расправа о предлогу Маје Гојковић за председника парламента
Овлашћени предлагач у име СНС Верољуб Арсић изјавио је да сматра да ће Маја Гојковић бити један од најбољих председника Скупштине у новијој парламентарној историји Србије.
Он је подсетио да је Маја Гојковић била посланик у опозицији и да је тада била у ситуацији да осети шта то значи када председник парламента није добар и злоупотребљава пословник.
Шеф посланичке групе Нове демократске странке Марко Ђуришић казао је да ће они бити уздржани приликом гласања, јер желе да виде како ће радити председница парламента.
Шеф посланичке групе Демократске странке Драган Ђилас рекао је да ће његови посланици бити против избора Маје Гојковић за председницу парламента оценивши да је тај избор "повратак у прошлост". Он је казао да ће ДС радити на враћању угледа највишег законодавног тела и да ће пажљиво пратити рад председнице скупштине.
Шеф посланичке групе Лиге социјалдемократа Војводине Ненад Чанак рекао је кратко:"Ја о овом предлогу немам шта да кажем" и сео у посланичку клупу.
Председник посланичке групе Јединствене Србије Драган Марковић Палма рекао је да ће та посланичка група подржати избор Маје Гојковић.
Посланици Савеза војвођанских Мађара, Странке демократске акције Санџака и PDD такође су најавили подршку предлогу напредњака.
10.00 Почела седница скупштине Србије
Седница је почела минутом ћутања због смрти потпредседника Владе Србије Јована Кркобабића.
Главни кандидат за председника парламента је функционерка Српске напредне странке Маја Гојковић.
У Скупштини су 202 од 250 посланика, а седницом председава најстарији посланик Милан Кораћ (ПУПС).
На првој седници се, поред председника Скупштине, бирају и потпредседници и други званичници, и именује генерални секретар.
Кандидати за потпредседнике Скупштине из редова СНС-а су Верољуб Арсић и Игор Бечић, који треба да буду изабрани на данашњој седници, речено је Танјугу у републичком парламенту. Из ДС-а, потпредседница Скупштине биће и потпредседница у прошлом сазиву Гордана Чомић, из НДС-а Нинослав Стојадиновић, из СДПС-а Владимир Маринковић и из ПУПС-а Константин Арсеновић, који је такође био потпредседник у претходном сазиву. Једини кандидат за функцију председника парламента је функционерка СНС-а Маја Гојковић.