СЛАТКИ СВЕТ СНОВА: Шест занимљивости које нисте знали о сновима
Знате ли колико сањамо у току једне ноћи?
1. Човек који никада не сања
До 1982. године, научници су тврдили да су снови неопходни за памћење и генерално за живот. Ипак, случај једног рањеног војника који је три дана спавао без снова им је променио мишљење. Њему је био погођен део мозга одговоран за РЕМ фазу и истраживачи су сматрали да ће због тога имати великих проблема. Мишљење су базирали на ранијим истраживањима на животињама, код којих је то стање доводило и до преурањене смрти. Међутим, војник је живео без икаквих проблема, једино што није имао снове.
2. Најчешће сањамо негативне ствари
Осећај страха, туге и љутње преовладава у сновима, а још чешће код мушкараца. Жене подједнако сањају оба пола, док изненађујуће, мушкарци сањају више жене.
3. И бебе сањају
Скоро 70 одсто живота одојчад проведе спавајући, док половину тог времена сањају. Претпоставља се да сањају о свакодневним стварима као што су мириси, храна и осећај задовољства. Научници верују да се већ око друге године живота јављају прве ноћне море.
4. И када спавамо мозак нам ради
Спавање се повезује са одмором и миром, па се често верује да и мозак спава када и ми. Ипак, док сањамо, мозак је активан исто као и када смо будни.
5. Црно-бели свет
Не сањају сви људи у боји, скоро 12 одсто људи сања искључиво у црно-белом тону.
6. Иако то не осетимо, сваке ноћи сањамо око 90 минута
Истраживања су показала да људи чак трећину свог живота проведу спавајући, а да у току једне ноћи могу да имају око пет снова. Они у просеку трају 90 минута, а најчешћи су они о падању или летењу. Док спавамо, доживљавамо скоро неприметну парализу мозга која се манифестује осећајем плутања или падања.
Прочитајте и: