Смањење војних расхода у свету
СТОКОХОЛМ - Војни расходи у свету у 2013. су достигли 1 747 милијарди долара и били су за 1,9 одсто мањи него 2012. објавио је данас Стокхолмски међународни мировни истраживачки институт.
Смањење глобалних војних расхода последица је пада издатака на Западу, посебно у САД. Раст давања за војне сврхе у осталим регионима света није успео да надокнади тај пад.
На наоружање су у 2013. највише потрошили САД, Кина, Русија, Саудијска Арабија и Француска. Међутим, у САД су војни расходи смањени за 7,8 одсто, док су у Кини порасли за 7,4 одсто. Русија је повећала војне издатке за 4,8 одсто и у 2013. је први пут од 2003. трошила на то већи део бруто домаћег производа од САД.
Саудијска Арабија је претекла Велику Британији, Јапан и Француску и пробила се на четврто место листе земаља са највећим војним расходима са седме позиције 2012. године. Кина, Русија и Саудијска Арабија су међу 23 земље које су од 2004. више него удвостручиле издвајања за војску. У извештају СИПРИ оцењује се да у Западној и Централној Европи, као и другим западним земљама, на тренд војних расхода и даље делују мере штедње.
Како је пренео Еурактив Србија, од почетка кризе 2008. војни расходи у Аустрији, Белгији, Грчкој, Ирској, Италији, Холандији, Шпанији и Британији смањени су за више од десет одсто. Немачка је међутим повећала издатке за војне потребе за два одсто, док је Француска углавном одржала војне расходе.
Термин војни расходи обухвата укупну потрошњу влада на војне снаге и активности, укључујући зараде и бенефиције, оператитвне трошкове, куповину оружја и опреме, изградњу за војску, истраживања и развој, централну администрацију, команду и подршку.