СМЕЈУ ЛИ НАРОДНИ ПОСЛАНИЦИ ДА КРШЕ ЗАКОН? Све што нисте знали о ПОСЛАНИЧКОМ ИМУНИТЕТУ!
Постоје две врсте посланичког имунитета.
Представници власти поред бројних привилегија које уживају, постоји још једна која је најбитнија, а најмање се помиње, а то је посланички имунитет. Наиме, поменута привилегија омогућава неприкосновеност народног посланика у циљу несметаног вршења посланичке функције.
Постоје две врсте посланичког имунитета:
- Имунитет неодговорности, материјално-правни имунитет - Народни посланик не може бити позван на кривичну или другу одговорност за изражено мишљење или гласање у вршењу своје посланичке функције.
- Имунитет неповредивости, процесно-правни имунитет - Народни посланик који се позвао на имунитет не може бити притворен, нити се против њега може водити кривични или други поступак у коме се може изрећи казна затвора, без одобрења Народне скупштине.
Правило је да овај имунитет не штити посланике за теже деликте. Тако, народни посланик који је затечен у извршењу кривичног дела за које је прописана казна затвора у трајању дужем од пет година може бити притоврен без одобрења Народне скупштине.
У кривичном или другом поступку у коме је успостављен имунитет, не теку рокови прописани за тај поступак. Непозивање народног посланика на имунитет не искључује право Народне скупштине да успостави имунитет.
НОВА ПРАВИЛА: Како да препознате политичку кампању на нашим телевизијама?
Имунитетска права посланика штите слободни посланички мандат и гарантују услове за несметано вршење посланичких права. Непосредно биран од стране грађана, посланик је неприкосновен и независтан од судске и управне власти.
Остали случајеви укидања посланичког имунитета
Када је реч о окружењу, вероватно „најкрупнији“ пример укидања имунитета био је „случај Санадер“.
Бившем председнику владе суседне Хрватске и дугогодишњем лидеру владајуће ХДЗ Иви Санадеру укинут је посланички имунитет 9. децембра 2010. и он је већ сутрадан ухапшен, недалеко од Салцбурга, у Аустрији.
Ни европски парламентарци нису „имуни“ на укидање имунитета говори и податак да је током 2011. године укинут имунитет посланика Европског парламента Бруна Голниша, представника француског Националног фронта, пошто је оптужен за „подстицање на расну мржњу“.
Познати случајеви укидања посланичког имунитета
Године 2012. народном посланику ДС Оливеру Дулићу скупштина Србије укинула је посланички имунитет по захтеву Тужилаштва за организовани криминал, које Дулића терети за злоупотребу службеног положаја, у време док је у претходној влади био министар животне средине, рударства и просторног планирања.
То је био први случај да је парламент од 2006. године, када је Србија постала самостална држава, укинуо имунитет неком посланику.
Три године раније, Административни одбор укинуо је на ванредној седници имунитет судији Радомиру Вујачићу, старешини истражног одељења Опстинског суда у Нишу због злоупотребе службеног положаја и фалсификовања службених исправа.
Маја 2001. Веће грађана тадашње Савезне Скупштине укинуло је имунитет посланицима Социјалистицке партије Србије Николи Шаиновицу и Јовану Зебићу и одобрило вођење кривичног поступка против Шаиновица који се, за разлику од Зебића, позвао на имунитет.