СМРТ ЈЕ КОЛАТЕРАЛНА ШТЕТА: Кад год војска САД-а побије цивиле, постоји "оправдање"!
Убиство Јовице Степића и Слађане Станковић у Либији само је кап у мору недужних жртава америчких интервенција широм света.
Као по правилу, одговори из Пентагона су шаблонски и карактерише их заједнички опис - "колатерална штета".
То није први пут да се након америчких бомби броје тела недужних Срба. У НАТО агресији 1999. убијено је више од 2.500, а рањено око 6.000 цивила. Погођени су путнички воз у Грделичкој клисури, стамбени блок у Сурдулици, а најболније сећање на недужне жртве је смрт мале Милице Ракић, преноси Блиц.
Под "колатералну штету" сврстана је и разорена Амбасада Кине, док је НАТО признао да је намерно гађао зграду РТС, када је убијено 16 људи.
- Смрт тих цивила је колатерална штета. То је била цена победе против злог режима Слободана Милошевића - хладнокрвно је изјавио тадашњи портпарол НАТО Џејми Шеј.
У Авганистану је 2002. погођена свадбена поворка, када су убијене 42 особе. "Дубоко нам је жао због смрти тих људи. Наши авиони су мислили да је у питању терористичка колона", гласило је саопштење Пентагона.
"Викиликс" је открио трагедију коју је Пентагон покушавао да сакрије. Те 2007. године амерички хеликоптери пуцали су на групу цивила у Багдаду и убили 12 људи, од чега двоје новинара британског "Ројтерса".
- Министарство одбране САД снажно демантује умешаност у смрт цивила у Багдаду - гласило је саопштење Пентагона.
Пошто је "Викиликс" објавио снимак убиства, уследило је шаблонско оправдање:
"Наши хеликоптери су добили дојаву о груписању талибана. Нисмо знали да су у питању цивили".