Шодер: Земље ЕУ не могу да затворе границе за избеглице, то није решење
БЕОГРАД - Србија је демократска земља у срцу Европе и не треба да затвара своје границе, изјавио је шеф Високог комесаријата УН за избеглице у Србији Ханс Фридрих Шодер, додајући да је УНХЦР одлучан да помогне влади да успостави функционалан азилни систем и спреман да помогне Србији да одговори на хуманитарне потребе избеглица.
Шодер је у интервјуу за сутрашњу "Политику" додао да је, међутим, заштита граница у интересу националне безбедности.
"Важно је да, када пређу границу, избеглице буду прихваћене, регистроване и процесуиране", рекао је Шодер.
Према његовим речима, "затварање граница често није физички могуће учинити, осим уколико намера није да се подигне гвоздена завеса и затворе границе", што би "могло бити нељудски ако би избеглице тада кренуле тежим путевима".
С друге стране, истакао је Шодер, "земље ЕУ не могу да затворе своје границе за избеглице" и "то није решење", а "добро је што Србија нема намеру да затвара своје границе према Македонији".
Грађани Србије показују разумевање и толерантност
Истичући да грађани Србије показују велико разумевање и толерантни су према тражиоцима азила, као и да надлежни помажу избеглицама, Шодер је рекао да је УНХЦР одлучан да помогне влади да успостави функционалан азилни систем и спреман да помогне Србији да одговори на хуманитарне потребе избеглица.
Према његовим речима, дневно око 200 избеглица долази у Прешево и потребна им је помоћ док чекају да буду регистровани.
Шодер је рекао да је Србија за велику већину избеглица земља транзита.
"Избеглице се не могу кажњавати за нелегални улазак или боравак у некој земљи, јер то су људи који беже како би спасли сопствени живот", казао је шеф УНХЦР-а у Србији.
Шеф УНХЦР-а у Србији је, уочи 20. јуна - Светског дана избеглица навео да је чак 59,5 милиона људи у свету присилно расељено, и да број избеглица, интерно расељених лица и тражилаца азила никада за последњих десет година није био тако висок.
Највише избеглица потиче из Сирије и, према подацима с краја маја, чак 7,6 милиона интерно расељених лица и 3,9 милиона избеглих напустило је ту земљу, следи Авганистан са 2,6 милиона и Сомалија са 1,1 милион.
"Управо избеглице из ових земаља најчешће и срећемо на улицама, аутобуским станицама, или по парковима у Србији", рекао је Шодер, додајући да су ратови и страх од прогона најчешћи узроци расељавања.