СП: Првенац Роналда за пирову победу Португала

26.06.2014. 18:00 14:42
Ronaldo postiže svoj prvi gol na Mundijalu u Brazilu u meču trećeg kola protiv Gane
Роналдо постиже свој први гол на Мундијалу у Бразилу у мечу трећег кола против Гане / Извор: Танјуг

Најбољи фудбалер света коначно је постигао гол у победи свог тима над Ганом од 2:1, али овај тријумф није продужио боравак португалског тима на јужноамеричком континенту. Обе селекције враћају се кући, док ће у наставак Немачка и САД.

Репрезентација Португала савладала је слекцију Гане резултатом 2:1 (1:0) у мечу последњег кола Групе Г на Мундијалу у Бразилу.

4. Гана 1

На стадиону "Насионал" у Бразилији Португалци су славили победу која има на крају није много значила ништа више од престижа и избегавања незахвалне последње позиције у овој групи. У осмину финала са друге позиције не иде ни Гана, већ САД иако је у другом мечу последњег кола играном у Ресифеу поражен од Немачке резултатом 1:0 голом Томаса Милера.

Португал је у првом полувремену био нешто бољи, иако се играло прилично отворено на обе стране. Роналдо и екипа су до предности стигли на истеку пола часа игре, али једини погодак није њихово, већ дело дефанзивца Гане Бојеа који је несретно захватио лопту после центаршута Велосоа и савладао голмана Дауду.

Džon Boje postiže autogol na meču Portugal - Gana na Mundijalu u Brazilu
Џон Боје постиже аутогол на мечу Португал - Гана на Мундијалу у Бразилу / Извор: Танјуг

Ипак, у наставку је Гана заиграла знатно одлучније, решена да покуша да преокрене резултат, па је као плод такве игре у 57. минуту стигла до изједначења голом Ђана после одличног центаршута Асамое. Гањани су се у наставку потпуно отворили, јер би их још два постигнута гола у тим моментима водила даље. Ипак, у таквој игри и најбопљи фудбалер света Роналдо имао је више простора, а иако га није користио, у завршници је успео да постигне погодак, пошто је у 80. минуту искористио велику грешку одбране афричког тима и из непосредне близине закуцао лопту у гол Дауде, за свој првенац на Мундијалу у Бразилу.

Asamoa Đan postiže izjednačujući gol na meču Portugal - Gana na SP u Brazilu
Асамоа Ђан постиже изједначујући гол на мечу Португал - Гана на СП у Бразилу / Извор: Танјуг

У наставак такмичења иду Немачка и САД. Американци ће на мегдан Белгијанцима у осмини финала, док ће последњи пар првог кола нокаут фазе бити познат после вечерашњих завршних мечева у Групи Х, када ће бити познат противник "панцера".

Португал: Бето – Аморим, Бруно Алвеш, Пепе, Переира – Велосо, Карваљо, Мутињо – Нани, Роналдо, Едер.

Гана: Дауда – Асамоа, Боје, Менсах, Афул – Рабиу, Баду – Атсу, А. Ају – Ђан, Варис.

Текстуални пренос могли сте да пратите на сајту "Србија Данас".

ТОК МЕЧА:

96. минут - КРАЈ!!! Пирова победа Португала. Не би много променило, што се пласмана тиче, ни да је било супротно. Даље иду Немачка и Португал.

94 5. минут - Ђан шутира из слободног ударца. Преко живог зида и преко гола.

Пали су Гањани у игри после гола Роналда, као да их је потпуно дотукао, што Португалац користи да се још два-три пута нађе у изгледној ситуацији, али Дауда чува колико-толико активан резултат у завршници.

80. минут - ГОООООЛ!!! 2:1! Коначно Роналдо! Још једна катастрофална интервенција одбране Гане, један "балон" у петерцу Дауда ужасно одбија, лопта пада на ногу Роналду који постиже свој први гол на Мундијалу у Бразилу!

73. минут - Још једна помало спорна одлука и још једном је Боје умало био трагичар. Роналдо је прошао по левој страни, покушао да прође, а дефанзивац Гане га одгурнуо левом руком, а најбољи фудбалер света пао као покошен. Судија је само одмахнуо руком.

Константан притисак Гане пред голом противника. Афрички тим решен је да постигне погодак који би га можда одвео у наредну рунду, док Португалци делују као да су свесни да они за тако нешто имају веома мале шансе.

61. минут - Нова шанса за Гану! Готово истоветна као код постигнутог гола, али је Варис главом промашио гол из изгледне ситуације, са само 5-6 метара.

57. минут - ГООООЛ!!!! 1:1! Асамоа је сјајно центрирао са леве стране, а Ђан се нашао на правом месту и главом погодио са само неколико метара.

У 55. минуту сусрета  у Ресифеу Немачка је голом Милера повела резултатом 1:0.

51. минут - Добра прилика за Ђана који се сам изборио за позицију за ударац и са неких двадесетак метара ипак тукао поред гола.

48. минут - Велосо је шутирао са дистанце после одличног продора и додавања Роналда, али лопта одлази поред гола.

45 2. минут - Крај првог полувремена! Португалци воде, били су бољи током већег дела првог полувремена, али су Гањани у завршници показли да ће се борити до краја. 1:0!

42. минут - Спорна ситуација у казненом простору Португалаца. Ђан је прелако пао иако је било контакта са Алвешом, али премало за казнени ударац.

40. минут - Ацу одлично улази у казнени простор Португала, вара Переиру, лепо шутира у даљи угао, али поред леве стативе. Гањани све бољи!

37. минут - Узвраћају репрезентативци Гане, одличан центаршут са леве стране, али Ђан из изгледне позиције, са 6-7 метара не захвата лопту како ваља, па она одлази далеко поред гола.

30. минут - ГОООООЛ!!! 1:0! Велосо је оштро центрирао са леве стране, а Боје нес(п)ретно захватио лопту и погодио своју мрежу!

19. минут - После центаршута Карваља, Роналдо главом шутира, али голман Дауда је опрезан и остаје 0:0.

12. минут - Слободан ударац са 30 метара извео је Роналдо, голман Дауда успео је да одбрани сјајан шут Португалца.

10. минут - Голман Дауда истрчава ван шеснаестерца и спасава опасност пред својим голом.

Abdula Fatau Dauda skreće loptu do prečke posle šuta Ronalda na meču Portugal - Gana na SP u Brazilu
Абдула Фатау Дауда скреће лопту до пречке после шута Роналда на мечу Португал - Гана на СП у Бразилу / Извор: Танјуг

4. минут - Роналдо шутира са десне стране, лопта је окрзнула пречку, и одбила се у поље. Голман Дауда већ је био савладан, али резултат је остао 0:0.