СПАСИТЕ ВЕРСКЕ МАЊИНЕ НА БЛИСКОМ ИСТОКУ: Јединствена порука православних патријарха (ФОТО)
Вође православних цркава из целог света данас су са Свеправославног сабора на грчком острву Крит позвале на заштиту верских мањина на ратом захваћеном Блиском истоку и упозорили на "моралне дилеме" убрзаног научног напретка.
- Православна црква је посебно забринута због ситуације у којој су се нашли хришћани и друге прогоњене етничке и верске мањине на Блиском истоку. Она упућује посебан апел владама у том региону да заштите популације хришћана - православце, вернике древног источног хришћанства и друге хришћане, који су опстали у колевци хришћанства - наведено је у закључном документу првог Свеправославног сабора у овом миленијуму, који је трајао недељу дана.
Почео скуп лидера православних цркава на Криту
#orthodoxcouncil цомплетион was целебратед ин the Holy Liturgy w/ пресент #Orthodox приматес ат Chania #Crete today pic.twitter.com/7qkQCZbjyg— Сава Јањиц (@SavaJanjic) Јуне 26, 2016
Бројке
У свету има око 250 милиона православних верника и 14 аутономних православних цркава.
На овом окупљању око десетак цркава из целог света било и дискусија везаних за питања брака, поста и заједничког представљања у епархијама у земљама попут САД и Аустралије. Јединство православаца је ипак нарушено тиме што на Криту није било руског патријарха Кирила, који представља 130 милиона верника или половину православне популације, као ни православних цркава Бугарске и Грузије, за које се наводи да се сматрају блиским Москви. Антиохијска патријаршија је, такође, изостала са сабора због свађе са Јерусалимом у вези са постављањем свештеника у Катару.
ПОЗИВ НА САБОР: Православни патријарси апелују на четири јурисдикције да се и оне придруже
BBC News - Orthodox Churches цоунцил опенс он Црете деспите Russia's абсенце https://t.co/EqJGSFZd4W— Nobuqatsu▽Minoula (@nobusik) Јуне 26, 2016
Главна тема сабора биле су "негативне последице научног напретка", а вође цркава су данас изразиле забринутост због "моралних дилема" које произилазе из убрзаних постигнућа на пољима генетике и биотехнологије.
- Човек све интензивније експериментише са својом природом на екстреман и опасан начин. Он је у опасности да буде претворен у биолошку машину, у безличну друштвену јединицу или у механички уређај контролисаних мисли - навели су учесници сабора. Последњи овакав скуп одржан је 1054. када се хришћанство раздвојило на католичанство и православље у такозваној "великој шизми", а за припрему новог сабора било је потребно више од 50 година.
Попе offers prayers ас pan-Orthodox цоунцил опенс он Црете https://t.co/qIZl415LQ6— Nobuqatsu▽Minoula (@nobusik) Јуне 26, 2016
ЈОШ УВЕК НИЈЕ КАСНО: Иринеј зове Русе на Свеправославни сабор!