Срби пију босанску кафу, а не турску
Немојте шећерити босанску кафу. Саветује се да пре сваког гутљаја, умочите коцку шећера у кафу и ставите под језик да се отопи.
Иако је прошло доста година од ослобођења балканских народа од Турака, и даље можемо приметити знакове и особености турских обичаја. Најпознатији њихов феномен који се и дан – данас у земљама југоисточне Европе с ужитком служи јесте турска кафа.
Босна и Херцеговина је једна од ретких земаља у којима назив "босанска кафа" није само ствар националног поноса, већ и њихова препознатљивост. Новинар BBC – а Бред Коен недавно је боравио у главном граду Босне и Херцеговине где је, приликом наручивања турске кафе у ресторану у старом делу Сарајева, имао прилику да од конобара научи да турска кафа није исто што и босанска кафа.
Разлика је само у прављењу кафе. И код једне и код друге, оно почиње пржењем зрна кафе и млевењем у фини прах. Тако самлевена кафа се ставља у бакрену посуду или џезву. И ту се турска и босанска кафа мимоилазе – такву млевену кафу Турци мешају са шећером, затим додају хладну воду и ставе је на пећ да прокува.
С друге стране, Босанци кафу спремају тако што прво ставе воду да прокључа, па затим додају кафу. Након што прокључа, издвоји се мала количина воде, па се чека да поново проклуча.
На крају, топлу воду коју сте претходно издвојили враћате у џезву и чекате да опет мало прокључа. Процес можете понављати више пута, чиме се константно прелива водом која је претходно издвојена, пише cafe.ba.
Новинар BBC саветује да пре сваког гутљаја босанске кафе, попијете воду. Кашиком скинете слој пене, а затим сипате кафу у шољицу. У случају да пијете слатку кафу, никад је немојте шећерити. Довољно је само да умочите коцку шећера у кафу и ставите под језик да се отопи. Након тога почните да је пијете.
"За оне које дуго овако спремају кафу, то је веома једноставно. Додавајући топлу воду на крају кувања кафе, добија се боља пена и повећава се интензитет њеног укуса", одушевљено описује Бред за BBC своје доживљаје у овој балканској земљи. Објаснио је да скоро и нема разлике у овим кафама, али да ће Турци за босанску кафу увек рећи да је горка и густа.
Такође је запазио да се кафа послужује у пуној џезви, на тацни са чашом воде, коцком шећера и ратлуком. У Турској се она послужује сама у филџанима (малим турским посудама, нешто налик на шоље).
Две су предности служења кафе у џезви. Прво, муљ (познат као соц) који се формира на дну, који је карактеристичан за турску кафу, остаје у џезви уместо у филџану. Друго, у џезви кафа је дуже топлија.