Србија је данас један од ''извозника'' безбедности
БЕОГРАД - Регионални округли сто о мировним мисијама Уједињених нација са називом "Бити миротворац", који је окупио земље контрибуторе снага у Уједињеним нацијама, отворен је данас у Палати Србија, наводи се у саопштењу Министарства одбране.
Скуп, на чијем су отварању говорили министар спољних послова Републике Србије Ивица Дачић, подсекретар УН за мировне операције Ерве Ладсу, као и шеф Канцеларије УН у Београду Питер Дуе, прилика је да се размотри тренутно стање мировних операција у свету и евентуално веће учешће земаља Западног Балкана у мировним мисијама УН.
Министар одбране Братислав Гашић предводио је делегацију Министарства одбране и Војске Србије. Обраћајући се окупљенима, министар Гашић је истакао да је Република Србија највећи контрибутор снага у мировним операцијама Уједињених нација у овом региону и да, учешћем у мировним операцијама, наша земља потврђује свој интерес и намеру да конкретно допринесе регионалној, европској и светској безбедности, као и поштовању међународног права и мира.
''Важно је истаћи значај који учешће у мултинационалним операцијама има за Републику Србију и њену националну безбедност. Њиме се подстиче процес трансформације и реорганизације целокупног система одбране, укључивање у колективне системе безбедности и достизање потребног нивоа интероперабилности наших јединица. Стицањем искустава из учешћа у мировним мисијама и унапређењем оперативних способности сваког припадника Војске Србије, унапређујемо и одбрамбени капацитет земље, као и кредибилитет државе, што сматрамо једним од основних циљева наше политике одбране'', нагласио је министар Гашић додајући да учешће у операцијама ЕУ у оквиру Заједничке безбедносне и одбрамбене политике доприноси приближавању Републике Србије чланству у Европској унији, што несумњиво представља један од наших главних спољнополитичких приоритета.
Према његовим речима, Република Србија је значајно повећала своје учешће у мировним операцијама имајући у виду да је 2013. и 2014. године ангажовано више лица него за претходних десет година заједно.
''Најзначајније повећање представља упућивање пешадијске чете у УНИФИЛ у Либану током 2013. године, као и упућивање аутономног тима за заштиту бродова који тренутно у оквиру операције поморских снага Европске уније Аталанта у водама Сомалије обезбеђује брод Светског програма за храну Уједињених нација од напада пирата. За веома кратко време успели смо да уђемо међу првих десет европских земаља по броју ангажованих припадника у мировним мисијама Уједињених нација, као и да, од бившег "увозника безбедности", постанемо њен 'извозник','' поручио је министар Гашић.
Министар је нагласио да тренутно 210 припадника Министарства одбране и Војске Србије учествује у седам мисија Уједињених нација, док је додатних 27 ангажовано у три мисије Европске уније које се изводе у складу са резолуцијама Савета безбедности Уједињених нација, наводи се у саопштењу министарства.
Министар одбране је, такође, истакао да се посебна пажња посвећује повећању броја ангажованих жена у мултинационалним операцијама, које чине 8.7 одсто од до сада укупно ангажованих наших припадника, као и да се војни санитет сматра нашим стратешким капацитетом на чијем се сталном развоју и јачању континуирано ради.
Међународни скуп о мировним мисијама УНУ делегацији Министарства одбране и Војске Србије били су начелник Управе за стратегијско планирање генерал-мајор проф. др Митар Ковач, заменик команданта ЗОК генерал-мајор Славољуб Јанићијевић и начелник Центра за мировне операције пуковник мр Миливоје Пајовић.
Организатори овогодишњег округлог стола су Одељење за мировне операције Уједињених нација (ДПКО ) и Међународни института за мир (ИПИ), у сарадњи са Владом Републике Србије и уз подршку Канцеларије Уједињених нација у Београду (УНОБ), те Програма за развој Уједињених нација (УНДП / СЕЕСАЦ).
Погледајте још: - Гашић презадовољан парадом