Србија не уводи санкције Русији
Делегација Београда, која је учествовала у дијалогу са Приштином синоћ у Бриселу, поручила је високој представници ЕУ Кетрин Ештон да Србија поштује територијални интегритет сваке земље чланице УН, али да санкције Русији неће уводити.
Уочи 23. рунде дијалога спекулисало да ће однос Србије према том питању бити на дневном реду, а београдски медији писали су да западне земље траже од будућег премијера Александра Вучића да се Србија придружи чланицама ЕУ и уведе санкције Русији због кризе на Криму, а да би врхунац тог дипломатског притиска могао да буде управо током те рунде дијалога.
С тим у вези, Вучић је за РТС, после завршетак састанка, рекао да је став Србије најјаснији могући и да значи да Србија никада неће увести санкције Русији, али да ће увек поштовати територијални интегритет сваке земље чланице Уједињених нација.
"Лично сам изнео став Кетрин Ештон. Став је чист, поштујемо територијални интегритет сваке земље, али ми нећемо да уводимо санкције Русије. Никада нећемо учествовати у томе, јер би тиме ишли против оних који никада нису уводили санкције Србији, чак ни када је била бомбардована и када су јој неки други узимали територијални интегритет", навео је Вучић.
Према његовим речима, ЕУ добро разуме позицију Србије.
"Србија је независна земља која има свој понос, своје грађане који бирају њене органе и владу и то није влада без става, него влада која поштује интегритет, али која неће да уведе санкције Русији", рекао је Вучић.
Дачић је новинарима рекао да су представници Србије у Бриселу изнели "принципиЈелан став" да Србија не жели да предузме ниједан корак у нарушавању односа са Руском Федерацијом, истакавши да на то није изнета никаква примедба, нити је изазвало "посебне расправе".
Он је рекао да Ештонова на састанку није поставила питање става Србије према Украјини, али да су вицепремијер Вучић и он изнели став Србије који се "базира на темељним опредељењима да Србија жели да настави пут ка ЕУ, а да са друге стране, не жели да предузме ниједан корак који би угрозио њене односе са Руском Федерацијом".
"Ештон је на почетку састанка рекла да, за разлику од најава из наше штампе, она не жели да прича о томе, али ми смо сами изнели веома јасне ставове и никаквих расправа, нити примедби с њихове стране није било", поручио је Дачић.
Према његовим речима, питања територијалног интегритета и суверенитета веома су важна за Србију, "јер је и у Србији дошло до њиховог нарушавања".
Дачић је навео и да ће, имајући то у виду, српска спољна политика и ставови бити балансирани у складу с тим принципима.
Он је нагласио да је Србија, иако није чланица ЕУ и нема обавезу да своје ставове усаглашава са ставовима те заједнице, прошле године од 32 случаја, 29 пута усагласила свој став са мишљењем Брисела.
Раније данас портпаролка високе представнице Маја Коцијанчић је објаснила да однос Београда према питању Крима и санкција Русији није тема дијалога, али да је ЕУ позвала све треће државе и земље кандидате да се придруже ставу Брисела наводећи да је то важно и у конктексту процеса придруживања.
"Јасно стоји да је потребно усклађивање ставова у спољној политици са ставовима ЕУ, али на крају крајева одлука је на свакој држави појединачно", рекла је Коцијанчић.