Богосављевић: Вучић најпопуларнији политичар од како постоје мерења
БЕОГРАД - Директор "Ипсос стратеџик маркетинга" Срђан Богосављевић каже да српска влада има превише политичког искуства да би кретала у овако болне резове, а да није очекивала известан пад рејтинга.
"Рекао бих да је управо чињеница да постоји велика популарност Александра Вучића и висок рејтинг СНС материјализован у њиховом јасном лидерству у власти учинила могућим да се уопште започне са апсолутно неопходним смањењем буџетског дефицита", каже Богосављевић.
"Оваква околност", наставио је он, "није постојала од 2000. јер је свака одлука била плод различитих компромиса унутра владајућих коалиција - а вреди подсетити да ниједна партија у том периоду није била у стању да формира Владу и да је најмања коалиција на власти имала 14 партнера. Дакле, ја не видим могућност да овако тешке мере не утичу негативно на популарност Владе, премијера и свих оних који их промовишу, али судећи према изјавама, они су свесно ушли у тај ризик".
На питање шта је то на шта је просечан гласач СНС осетљив и шта би то могло да ослаби подршку лидеру странке Вучићу, Богосављевић каже да је СНС странка са убедљиво највећом подршком, тако да просечан гласач СНС веома личи на просечног гласача у принципу.
"А гласачи су увек осетљиви на то како живе, или боље рећи како састављају крај са крајем, има ли посла за њих и њихову децу, има ли пензија за пензионера, могу ли се излечити. Све ове теме које помињем су такве да не постоји странка која не жели и не обећава да буду боље решаване, тако да се на тим темама тешко стиче, већ се пре свега губи популарност. Тако да је количина поверења које гласачи имају у своје лидере оно што их мотивише да гласају, а Александар Вучић и СНС су очигледно велико поверење стекли дуготрајним истицањем корупције као огромног проблема Србије и симболчки врло јасним сигналима да испуњавају обећање", додаје он.
"Рекао бих", наставио је Богосављевић, "да и од када су на власти одржавају и увећавају поверење својих бирача јасним комуницирањем намера, циљева и акција. Губитак поверења је тај који може довести и до ерозије подршке - и то се може дешавати и када год власт буде у ситуацији да лансира неке тешке мере, као сада, или ако стварно изневере нека од обећања која су бирачима дали. Наравно, треба имати на уму да је истовремено са губитком једних, могућ добитак других бирача - посебно када се ради о овако великим подршкама где је један део бирача стабилан и сигуран, а други ношен актуелним догађајима".
Што се тиче Александра Вучића, он је рекао да имају мерење које показује да је његова популарност изузетна, највећа за једног актуелног политичара од када постоје мерења, и да далеко превазилази сличне показатеље за претходног и актуелног председника државе, на пример.
На питање да ли види некога у опозиционом табору ко би бар донекле могао да пољуља подршку грађана Вучићу, Богосављевић каже да према подацима јавног мњења, у Србији се не назире нико ко би могао да се прикаже као озбиљан конкурент за максимално поверење грађана Александру Вучићу.
"И он и странка су далеко јачи од свих разједињених и хетерогених конкурената заједно. Према тим бројкама, дакле, ни сви удружени са изабраним једним лидером опозиције не би били у стању да угрозе примат СНС и Вучић, тако да бих рекао да би било боље и за опозицију и за Србију да се ово време када не могу да угрозе власт искористи за консолидовање и укрупњавање опозиционих партија, не само у погледу ко ће их најбоље репрезентовати, него још више са којим идејама ће се политички промовисати и борити на дужи рок, не би ли на тржишту идеја постајали релевантнији и ближи да освоје бирачку наклоност", рекао је он.
Богосављевић је рекао да је "сигуран да што успешнија и ефикаснија власт буде у сређивању стања у Србији и повлачењу озбиљних реформских потеза, то ће бити и веће шансе да изгуби популарност. Тренутни рејтинг им омогућава да ураде пуно за земљу и да при томе политички ''преживе'' и не изгубе популарност".
Погледајте и: Рејтинг СНС изнад 50 одсто