СРПСКИ СНАЈПЕР: Данас је рођендан једном од најбољих шутера које је наша земља дала светској кошарци (ВИДЕО+ФОТО)
Својим магичним шутем и невероватно "меканом руком" освојио је срца свих љубитеља игре под обручима са ових простора.
Док га 1996. године као 14. пика нису драфтовали Сакраменто Кингси за њега је мало ко чуо у земљи која је пет година које су јој претходиле била окупирана ратним бригама, немаштином и спортским ембаргом. Баш у то време, тада као јуниор Звезде који је са само 15 година дебитовао за први тим Црвене звезде и освојио титулу 1993, кренуо је "трбухом за крухом" и појачао солунски ПАОК. Већ тада упућени су му предвиђали велику каријеру, а колико је обећавао одлично су осетили управо "Хелени" који су му нудили да заигра за селекцију најјужније земље Балканског полуострва, али је он желео да наступа само за селекцију "Земље кошарке".
Предраг Стојаковић провео је у Грчкој четири године пре него је отишао преко Атлантика, управо у главни град Калифорније, где је у НБА лиги исписао неке од најбољих страница клупске историје "Краљева" из Сакрамента, али и уписао своје у све кошаркашке алманахе најјаче кошаркашке лиге на свету. Заједно са саиграчем из репрезентације Југославије Владом Дивцем, затим Крисом Вебером, Дагом Кристијем, Мајком Бибијем, Скотом Полардом, Бобијем Џексоном и осталима, просто је препородио Кингсе.
Током осам сезона у којима је носио дрес клуба из "Златне државе" неколико пута био на прагу да се домогне шампионског прстена, али су ЛА Лејкерси предвођеним Шекилом О'Нилом и Коби Брајантом били прејаки, па му је то пошло за руком тек после релативно неуспешних сезона у Индијани и Њу Орлеансу, односно доласком у Далас Мавериксе са којима је 2011. постао шампион НБА лиге, иако је тада већ био у позним играчким годинама, будући да су га хронично мучиле повреде леђа и врата, па је крајем исте године одлучио да "окачи патике о клин".
Ипак, током 13 година проведених у Америци постао је један од најбољих шутера у историји лиге. Имао је нестварно "мекану руку" којом је слободна бацања шутирао готово непогрешиво и "по правилу" погађао "дно мрежице". Још успешнији је био изван линије 7,24 метар иза које је упутио чак 1760 успешних шутева ка кошу чиме је у време када је окончао каријеру био у самом врху најбољих у историји, док се четири године касније и даље налази међу 10 најуспешнијих, а тренутно треће најпрецизније крило у овој категорији (иза Пола Пирса и Рашара Луиса). Три пута је учествовао на Ол-Стар мечевима, а два пута заредом освајао је титулу најбољег тројкаша на Ол-Стар викендима (2002, 2003). Због свега овога, тамошњи кошаркашки свет прозвао га је "Српским снајпером", док је због тежине изговарања његовог имена, али и надимка Пеђа, био познатији као Пеја Стојаковић.
За репрезентацију Југославије дебитовао је 1999. године на Европском првенству у Француској, али није много играо због повреде. Две године касније на Евробаскету у Турској био је најбољи стрелац националног тима и МВП шампионата на којој је Југославија освојила златну медаљу. Годину дана касније, на Светском првенству у Индијанаполису, уз Дејана Бодирогу је био најзаслужнији за "рушење" америчког "Дрим тима" на њиховом терену, да би личним учинком у походу на пето светско злато наше земље завредео место у идеалној петорци Мундијала.
Тешко је набројати све рекорде и учинак који је имао током готово двадесет година професионалне каријере овог расног стрелца. Његов префињен шут којим је цепао мреже широм (пре свега) Америке терао је љубитеље кошарке у Србији да ноћима не спавају ишчекујући мечеве Сакрамента, а тако је деловао и на фанове "Краљева". Кингси су њему у част 16. децембра прошле године заувек повукли из употребе његов дрес са бројем 16 (више о томе погледајте ОВДЕ).
Заслужено...
СРЕЋАН 38. РОЂЕНДАН "СРПСКОМ СНАЈПЕРУ"!
Прочитајте и: